Türkiye’nin ve Dünyanın En Değerli İnternet Şirketleri Açıklandı!

Türkiye’nin ve Dünyanın En Değerli İnternet Şirketleri Açıklandı!

Economist, Türkiye’nin ve dünyanın en değerli internet şirketlerini infografik bir liste halinde açıkladı.

World Startup Report’un hazırladığı infografikte dünyanın en değerli internet şirketlerinin bulunduğu 50 ülke arasında başı ABD çekerken, ikinci olarak da Çin gösteriliyor. En değerli şirketler arasında ise ilk sırada 410 milyar dolar değerindeki Google yer alıyor. Onu 186.9 milyar dolar değerindeki Amazon ve 183 milyar dolarlık Facebook takip ediyor.

İkinci ülke Çin’de yine bir eticaret sitesi olan Alibaba ile Baidu zirvede bulunuyor. Yandex ise 14.4 milyar dolarlık değeriyle Rusya’yı 6. sıraya taşıyor.

Türkiye, ülke sıralamasında 30. olurken, en değerli şirketin 1 milyar dolarla eticaret sitesi Hepsiburada olduğu görülüyor.  Hepsiburada’yı 200 milyon dolarla Markafoni takip ederken, üçüncü sırada ise 170 milyon dolar değer ile Yemeksepeti yer alıyor.

Economist verilerine göre hem dünya çapında hem de Türkiye’de en değerli internet şirketlerinin başını eticaret sitelerinin çektiği görülüyor. Özellikle Türkiye’de ilk üç sırada yer alan şirketlerin hepsinin eticaret sitesi olması oldukça dikkat çekici.

Grafiğin ortaya çıkardığı ilginç verilerden bir diğeri ise Google’ın pazardaki değerinin, diğer 48 ülkenin en büyük şirketlerinin toplamından daha fazla olduğunun görülmesi. Ayrıca Asyalı şirketlerin Avrupalıları geçerek zirvede üst sıralara yerleşmesi de dikkat çekiyor.

dünyanın değerli internet şirketleri

Economist tarafından yayınlanan dünyanın en değerli şirketleri infografiğine şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Ventures Avrupa’ya Açılıyor Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.