Rusya Bağlantılı Gizemli Reklamlar Google ve YouTube’u Ele Geçirdi

Rusya Bağlantılı Gizemli Reklamlar Google ve YouTube’u Ele Geçirdi

Facebook ve Twitter’ın başı, platformlardaki Rusya bağlantılı linkler yüzünden dertte. Google’da da benzer bir aktiviteye ait kanıtlar buldu.

Washington Post’ta yer alan rapora göre anonim kaynaklardan gelen, on binlerce dolar değerindeki reklam aktivitelerinin YouTube, Gmail ve arama özelliklerinde de görüldüğü ortaya çıktı. Bu aktiviteler, aldatıcı politik reklamları içeriyor ve görünüş itibarıyla Rusya kaynaklarıyla bağlantılı. Raporda yer alan diğer bir çarpıcı bilgiye göre, Google bu reklamları kimin yayınladığını bilmiyor. Ancak, Facebook reklam linklerinin aynı kaynaktan yayılmadığı belirtiliyor.

The New York Times’ta yer alan bir bilgiye göreyse reklamları paylaşan anonim kişi ya da kişiler şirket içinde bir yerlerde. Arama reklamları ve görüntüleme esaslı reklamların (display ads) tutarı 4.700 dolar ve Rusya’nın konuyla ilgilisi var. Aynı kaynak, Google’ın 53.000 dolar değerindeki politik reklam satın alındığını ve Rus para birimiyle ödeme yapıldığını da ekliyor.

U.S. Senate Intelligence Committee (Amerika İstihbarat Senato Komitesi), Facebook ve Twitter’daki Rusya linkli reklamlar için 1 Kasım’da Facebook’un ve konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmayan Google’ın tanıklığına başvuracak. Twitter için de aynı durumun söz konusu olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← YouTube Videolarını Telefon Arka Planında Çalıştırma Yöntemleri Melodi Çikolata’nın SEM Ajansı Destex Digital Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.