Robotlar, 2022 Yılında İş Kollarını Ele Geçirmeye Hazırlanıyor

Robotlar, 2022 Yılında İş Kollarını Ele Geçirmeye Hazırlanıyor

Redwood Software ve Sapio Research’ün raporuna göre 2022’ye kadar işgücünün yüzde 60’ı robotların eline geçecek.

Redwood Software ve Sapio Research’ün 4 Ekim’de yayınladığı araştırma sonuçlarına göre IT liderleri, 2022 yılına kadar otomasyonun işletmeleri %60 oranında etkileyeceğine ve çalışanları tehdit etmeye başlayacağına inanıyor. Dünyanın en büyük ikinci profesyonel hizmet şirketi PwC’nin ayrı bir raporu da benzer bir zamanı işaret ediyor ve insanların yeteneklerini geliştirip, yapay zekaların ele geçiremeyeceği yeni şeyler öğrenmeleri gerektiğini belirtiliyor.

Çin, Hindistan, Almanya ve Birleşik Krallık’tan 10.000 kişiyle gerçekleştirilen “Workforce of the Future” (Geleceğin İşgücü) araştırmasına ait rapor, geleceğin işgücünü şimdiden gözümüzde canlandırmamızı sağlıyor. 2014’te yapay zeka ve robotların işlerini tehlikeye atacağını düşünen %37’lik kesimin %33’ünde aynı yöndeki endişe devam ediyor. Genel düşünce, insanların terfi yoluyla yükseldiği, durağan iş kollarında çalışanların yeni beceriler geliştirmedikleri sürece bu durumdan fazlasıyla zarar göreceği yönünde.

PwC yetkilisi ve Amerika insan ve organizasyon yardımcı lideri Jeff Hesse, otomasyonun insanları şimdiden işlerini bırakmaya zorladığını ancak, her iş kolu için aynı durumun söz konusu olmadığını da belirtiyor. Hesse: “Durum endüstriden endüstriye değişiyor. Ancak önümüzdeki 5 yıl içinde, kendilerini hızlı bir şekilde geliştirebilen çalışanlara ihtiyaç duyacağız. Eğer raporun sonuçlarına odaklanacak olursak, insanların %74’ü değişime hazır ve gelecekte de işlerini ellerinde tutabilmek için eğitim görmeye ve yeni yetenekler edinmeye açık görünüyor” diyor.

PwC, Mayıs 2017’de 2030’un başlarına kadar Amerika’daki çalışanların %38’inin, Almaya’daki çalışanların %35’inin, İngiltere’de çalışanların %30’unun, Japonya’daki çalışanların ise %20’sinin iş hayatının otomasyon karşısında tehlikeye gireceğini bildirmişti.

ai-ile-calismak

Gerekli beceriler ve alternatif gelir kaynakları

Geçtiğimiz yıl, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, insanların iş dünyasında hayatta kalmak için teknolojiyi kucaklayarak, 3 beceriyi elinde tutması gerektiğini söylemişti: bilim, mühendislik ve iktisat.

İnsanların bu konularda uzman olmasına gerek yok. Yalnızca her bir alanda çalışanların neler yapabildiğini anlamamız gerekiyor. Otomatik yazılım programlarını kullanabilenler gelecek süreçte tabii ki öncelikli konumda olacaktır. Hesse, insanların çalıştıkları alanlarda ortaya çıkan yeni becerilerin de farkında olması gerektiğini söylüyor. Çünkü otomasyon ve robotlaşmanın artışını bir anlamda kendini geliştirmekten yoksun, yeni beceriler edinmeye isteksiz olan çalışanlar hızlandıracak.

PwC’nin araştırmasına katılan kişilerin %56’sı teknik beceriye sahip olmayan insanların yaptığı işlerin hükümet tarafından korumaya alınmasını istiyor. Evrensel temel gelir (universal basic income), otomasyonun iş kollarını tehdit etme potansiyelini düşürmeyi hedefleyen olumlu bir adım. Bu fikir çok fazla destekleniyor ve konu hakkında günümüzde birçok tartışma yapılıyor. Tabii bunun haricinde farklı seçenekleri değerlendirmek gerektiğini düşünenler de yok değil.

Örneğin, Bill Gates evrensel temel gelir düşüncesinin işe yarayacağını düşünüyor fakat dünyanın tam olarak böyle bir sisteme geçmesinin zor olduğunu savunuyor. Sonuç olarak, korkulan robotlaşma ve iş gücünün otomasyona teslim olma süreci beklenenden yavaş ilerliyor fakat yaklaşan bu mücadeleye şimdiden hazırlanmak gerekiyor. Yanıt hükümetler tarafından yapılan nakit ödemeleri, daha iyi iş eğitimleri ya da farklı çözümlerde mi bilmiyoruz ancak, kısa vadeli çözümlerden çok daha fazlasını planlamak gerekiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook, LinkedIn Benzeri Özgeçmiş Özelliğini Test Ediyor Pedigree, Barınaklardaki Köpekleri Sahiplendirmek İçin Facebook Özelliği Kullandı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.