Publicis ve Omnicom Birleşerek Reklamcılık Devi Oluşturdu!

Ajans Haberleri, Haberler 31 Tem 2013
Publicis ve Omnicom Birleşerek Reklamcılık Devi Oluşturdu!

Dünyanın en büyük iki reklam ve pazarlama hizmeti firmasının birleşmesinden doğan Publicis Omnicom Grubu bir reklamcılık devi haline geldi.

Paris merkezli Publicis Groupe ve New York merkezli Omnicom Grup Inc. 35 milyar dolarlık bir anlaşma ile büyük birleşmeye adım attı. Pazar günü tüm hisse senedi işlemlerini bir açıklama ile duyuracağını bildiren reklamcılık sektörünün yeni devi Publicis Omnicom Grubu; birleşmenin eşit ortaklık şeklimde gerçekleşeceğini belirtti.

Publicis Omnicom Grubu, Paris ve New York olmak üzere çift merkezli bir holding yapısında, fakat Hollanda’ya kayıtlı bir firma olacak.

publicis omnicom birleşmesi

İki grubun da çalıştığı firmalar arasında Saatchi & Saatchi’den BBDO’a birçok büyük medya satın alma ve planlama şirketleri de bulunuyor. Ayrıca grupların dünya çapında faaliyet gösteren büyük müşterileri var. Bu nedenle birleşmenin bazı markaları rahatsız edeceği de öngörülüyor. Örneğin Publicis, Coca-Cola ve Samsung ile çalışırken; Omnicom’un en değerli müşterileri Pepsi ve Apple.

Reklamcılık sektörünün gelmiş geçmiş en büyük birleşmesi olan Publicis Omnicom Grubu; sektörde büyük yankı yaratacak gibi görünüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ArnoBrasco Büyümeye Devam Ediyor! Sosyal Medya Etkileşimi İle Çalışan Otomobil İcat Edildi! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.