Otizmli Çocuklara Özel Mobil Eğitim Platformu: Otsimo

Otizmli Çocuklara Özel Mobil Eğitim Platformu: Otsimo

Otizmli çocuklar ve ebeveynleri için geliştirilen Otsimo uygulaması, otizm eğitimini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

Otizm, çocuklarda üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık. Neden kaynaklandığı bilinmediğinden ve net bir tedavisi olmadığından, otizmli çocuklara erken ve yoğun olarak verilen eğitimler yaşamlarını rahat sürdürebilmeleri için çok önemli. Fakat Türkiye’de otizmli çocuklara sunulan eğitimler oldukça kısıtlı ve pahalı. Otsimo, tam da bu noktada devreye giriyor ve otizmli çocuklara ve ailelerine özel ücretsiz eğitimler sunuyor.

Otsimo otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözüyor. Her çocuk gibi otizmli çocuklarda tabletlere ilgi duyuyor. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Otizmli Çocuklara Özel Mobil Eğitim Otsimo

Otsimo, çocuk ve ebeveynler için iki farklı uygulama sunuyor. Tamamen ücretsiz ve reklamsız olan uygulamada çocuklara nesneler, davranışlar, okuma yazma ve sosyal hayat gibi konularda eğlenceli ve eğitici içerikler sunuluyor. Ebeveynler ise uygulama ile otizm hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor ve çocuklarının gelişimini takip edebiliyor.

Tohum Otizm Vakfı, Sporcity Otizm Yaşam Uygulama Merkezi ve Özel Ekin Başak Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi gibi kurumların işbirliğiyle yayınlanan uygulamada eğitimler, etkinliği kanıtlanmış ABA tekniğini içerecek şekilde geliştirilmiş.

Otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için imkan sunan Otsimo’yu App Store üzerinden indirebilir; uygulama ile ilgili detaylı bilgi için Otsimo web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dove’dan Mucizevi Bir Uygulama: “Tıkla & Güzelleş” Koroplast'ın Pratik Hamsi Tava Tarifi Büyük İlgi Gördü →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.