Opioid İlaç Kullanımı, On binlerce İnsanı Öldürüyor

Opioid İlaç Kullanımı, On binlerce İnsanı Öldürüyor

Amerika’da on binlerce kişi, opioid haplar yüzünden hayatını kaybediyor. Bu soruna dikkat çeken National Safety Council, etkili bir kampanya hazırladı.

Opioidler; vücutta morfin etkisi gösteren kimyasal maddelerdir. Ana kullanım amaçları analjezi’dir. Bu ajanlar, merkezi sinir sistemindeki ve gastrointestinal sistemdeki opioid reseptörlerine bağlanarak etki gösteriyor ve vücutta hem istenen hem de istenmeyen etkilere sebep oluyor. (Kaynak: Wikipedia)

Geçen yıl Amerika’da 22.000 kişi, doktorlar tarafından reçete edilen ve özellikle ağrıları dindirmek için kullanılan opioid ilaçlar yüzünden hayatını kaybetti. National Safety Council (Milli Güvenlik Konseyi) ve Energy BBDO Chicago iş birliğiyle “Stop Everyday Killers” (Katilleri Durdurun) hareketi için hazırlanan “Facing an Everyday Killer” (Bir Katille Yüzleşme) adındaki reklam kampanyası, 3B yazıcı ve opioid haplar kullanılarak çoğu insanın farkında bile olmadığı dehşet verici bir sonucu ortaya çıkardı.

Hapların üzerine, hayatını kaybeden 22.000 kişinin yüzleri 3B yazıcıyla işlendi ve her biri bir kişiyi temsil eden haplar bir anıt oluşturmak amacıyla duvarda toplandı. (Anıta her 24 dakikada bir, hayatını kaybeden yeni yüzler eklendiğini de hatırlatalım) Aşırı kullanımla birlikte seri katillerden pek farklı kalmayan opioid sonucu çocuklarını kaybeden hasta yakınları ve daha önce bu ilaçları kullanmış olanlar, anıtın karşısına geçtiklerinde duygu dolu anlar yaşadı. Geçtiğimiz ay Chicago’da gösterime açılan anıtın, halkın dikkatini bu soruna çekmek ve harekete geçmesini sağlamak adına Washington, Pittsburg ve Atlanta gibi diğer şehirlere de taşınması bekleniyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Üzerindeki Mesajın Hava Kirliliğiyle Belirginleştiği Billboard Evy Baby Global Sitesi Şimdi Türkçe! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.