Neden Pazarlama Otomasyonu Kullanmalısınız?

Dijital Pazarlama, Konular 16 Mar 2016
Neden Pazarlama Otomasyonu Kullanmalısınız?

Pazarlama otomasyonu, işletmelerin ve markaların zaman kazanarak ve daha etkili hale gelerek, gelirlerini büyük bir hızla arttırmasına yardımcı olur.

Doğru uygulamayla birlikte pazarlama otomasyonu bir işin büyümesinde önemli etki yaratır. 2016 yılına baktığımızda işletme ve kuruluşların bu alana dahil olmaya başladığını görüyoruz. Yapılan araştırmalar da işletmelerin %42’sinin pazarlama otomasyonu kullandığını söylüyor. Artık firmalar pazarlama otomasyonunun ne olduğunu daha iyi biliyor. Bunun, hayatlarını nasıl kolaylaştıracağının farkındalar.

Küçük işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar genellikle sınırlı sayıda personel kaynağı ile çalışırlar ve bu da her şeye yetişmek ya da işin hakkını vermek söz konusu olduğunda zaman sıkıntısı yaratabilir. Potansiyel müşterilerle iletişime geçmek ve onları dönüştürmek, iletişimde kalmak gibi çalışmaları düşündüğümüz zaman, pazarlama tek başına bütün çalışma saatlerini kapsayabilir.

Buna bir de yönetici görevleri ve satış bölümünü eklediğinizde yeterince zaman bulmanız neredeyse imkansız hale gelebilir. Bu nedenle her fırsatta zaman kazanmaya çalışmanız önemlidir. İşte, tam da bu noktada pazarlama otomasyonu sahneye çıkıyor!

Pazarlama otomasyonu hedef kitleniz tarafından keşfedilmenizi ve onlarla etkileşime girmenizi sağlar. Pazarlama otomasyonu üretim, yönetim ve etkili pazarlama çalışmalarında hem online hem offline olarak etki yaratan ve zaman kazandıran bir ortam sunar.

Peki, pazarlama otomasyonu tüm bunları nasıl sağlar?

pazarlama otomasyonu nedir


Merkezileştirilmiş Pazarlama Veritabanı

Pazarlama otomasyonu programları, detaylı potansiyel müşteri, müşteri davranışları ve etkileşimleri gibi tüm pazarlama verileri için bir alan sunar. Bu nedenle de her bir (potansiyel) müşteri için doğru mesajı belirleyebilirsiniz. Otomatik olarak davranışların izini sürebilmek güçlü bir yetenek olup, belli bir hedef müşteri hareketine bağlı girişimlerin anahatlarının önceden çizilmesini sağlar.


Analiz Üretici

Pazarlama ROI’si ve gelire etkisini test etmenizi, ölçmenizi ve optimize etmenizi sağlar. Pazarlama otomasyon platformunu, pazarlama çalışmalarınız için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamak ve strateji geliştirmek için ne yapmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olan kolektif bir taban olarak düşünebilirsiniz.


Zaman Optimizasyonu

Zamanınızı ya da ekibinizin zamanını optimize etmekten, satış ekibinin hangi (potansiyel) müşterilere odaklanacağını optimize etmeye kadar pazarlama otomasyonu sadece zaman tüketimini ve tekrar eden pazarlama görevlerini otomatikleştirmenin çok daha ötesine geçer. İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, doğru pazarlama otomasyon sistemi ile sınırsız sayıda kaynak önünüze gelir.

pazarlama otomasyonu faydaları


Zamanın Yaratıcı Şekilde Kullanımı

Tekrar eden manuel işlerinizi otomatikleştirilmiş kampanyalar ve kurallarla değiştirdiğinizde, otomatik olarak daha yaratıcı işlere ayıracağınız zaman artar. Bunun ekip etkinliği ve yönetimine bariz katkıları olmasının yanı sıra sıkıcı ve tekrar eden işler yerine yaratıcı işlere odaklanmaktan kaynaklanan bir personel memnuniyeti de sağlayacaktır.


Azalan Potansiyel Müşteri Dönüşüm Zamanı

Satış sürecini daha etkin ve etkili geçireceğiniz için potansiyel müşterinizin müşteriye dönüşmesi için gereken zaman da en aza iner.


Pazarlama Çalışmalarınıza Kattığı Değer

Pazarlama otomasyonu çeşitli pazarlama çalışmalarınıza değer katar ve yatırımlarınızın karşılığını almanızı sağlar. Doğru pazarlama otomasyonu platformunu seçerek ve onu akıllı süreç ve organizasyonel işbirliği ile harmanlayarak; aylar önce gerçekleştirdiğiniz bir etkinlik ile önümüzdeki süreçte elde edeceğiniz kar arasında bir bağ kurabilirsiniz.


Pazarlama otomasyonu, firmaların dikkatini çoktan çekmeye başladı bile. 2016 yılının ilk çeyreği bitmemişken; önceki yıllarla kıyaslandığında çok sayıda yönetici ve çalışan, hayatını kolaylaştırmak için pazarlama otomasyonu kullanıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yaratıcı İçerik Pazarlama Önerileri Dijital Çağda Kitleleri Etkilemek: Influencer Marketing →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.