Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler

Konular, SEO & SEM 23 Tem 2015
Mobil Optimizasyon İçin Faydalı Öneriler

Mobil optimizasyon ile markalar kullanıcılara online kanallardan daha etkili bir şekilde ulaşarak mesajlarını iletebiliyor.

Mobil kullanıcı ve kullanım oranı her geçen gün artarken, web siteleri de kullanıcılara mobilden daha iyi nasıl ulaşabilecekleri ile ilgili stratejiler geliştiriyor. Özellikle, Google’ın arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelere öncelik vermeye başlaması web sitelerinin de mobil kullanıma uygun olarak yenilenmesini zorunlu bir hale getirdi.

Pazarlamacılar da artık markanın iş ve iletişim hedeflerini gerçekleştirebilmesi için sadece müşteriye ulaşmanın değil, tüketicinin de istediği bilgiye erişebilmesi ve paylaşabilmesinin öneminin farkındalar. Bunu kolaylaştırmak için de markanın tüketicinin en çok nerede ve nasıl vakit geçirdiğini bilmesi gerekiyor. Tüketiciler artık vakitlerinin önemli bir bölümünü mobil cihazlarda geçiriyor.

Mobil internet kullanımı 2015 yılı itibariyle masaüstü internet kullanımının üzerinde ve milenyum neslinin %20’den fazlası bilgiye erişmek için sadece mobil cihazları kullanıyor. İnternet kullanımındaki bu büyük değişimler, tüketicilerin online deneyimlerini ve buna bağlı olarak da tüketim ve satın alma alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiliyor.

Mobil optimizasyon, mobil kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak ve bilgiye daha kolay erişimlerini sağlamak için responsive bir web site tasarımından, içerik pazarlama programının düzenlenmesine kadar pek çok şeyi etkiliyor. Aşağıdaki faydalı mobil optimizasyon önerilerinden faydalanarak kullanıcılara daha etkili bir şekilde ulaşabilir, etkileşimi artırabilir ve mobil arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

mobil optimizasyon tavsiyeler


SEO

Responsive tasarım: Responsive web sitesi tasarımı artık geliştiriciler tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor ve pek çok yeni web sitesi şablonunda standart olarak sunuluyor. Web siteniz hala responsive değilse, mobil kullanıma uygun hale getirmek için güncelleyebileceğiniz gibi ayrı bir mobil site tasarımı da yaptırabilirsiniz.

Sayfa hızı: Mobil kullanıcılar online aramalarında hıza oldukça önem veriyor ve bir sayfanın açılmasını beklemek yerine çoğunlukla başka bir web sitesini denemeyi tercih ediyor. WordPress site hızlandırma için şu önerilerden faydalanabilirsiniz:

  • Görsel optimizasyonu yapın. Böylece görseller mobil ekran boyutuna daha uyumlu olacak ve hızlı yüklenecektir.
  • Önbellek eklentileri kullanın.
  • JavaScript kullanın.

PageSpeed Insights’ı kullanarak web sitenizin mevcut performansını test edebilirsiniz.

Yerel optimizasyon: Firmanızın faaliyette olduğu bölgede arama sonuçlarında aktif olarak bulunabilmek için yer aldığınız online mecraların tamamında iletişim bilgilerinizin doğru ve tutarlı olduğundan emin olun.

Başlık ve meta açıklama: Mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılardan çok daha küçük ekranlara sahip olduğunu unutmayın. Başlık ve açıklamalarda olabildiğince kısa ve açık ifadelere yer vermeniz daha uygun olacaktır.


İçerik Pazarlaması

İlgi çekici içerikler: Mobil kullanıcılar, göz gezdirerek bilgi edinebilecekleri etkili içeriklere ihtiyaç duyuyor. Web sitenizi ve içerik formatını mobil okuyucular için sadeleştirin. Kısa içeriklerin mobil okuyucular tarafından daha çok tercih edildiğini unutmayın. Ancak okuyucuların ilgisini çekecek, yaratıcı ve okunması kolay içerikleri kısaltmaya gerek yoktur.

İyi görseller: Görsel içerikler mobil cihazlarda büyük bir önem taşıyor ve tüketici etkileşimini büyük ölçüde etkiliyor. İyi seçilmiş görseller okuyucuyu sayfaya yönlendirebileceği gibi içeriğe ilgiyi de canlı tutacaktır.

İçerik videoları: eMarketers tarafından yapılan bir araştırma, mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılardan daha fazla video içerik tükettiğini gösteriyor. İçeriklerde videonun yer alması, yazıyı okumak istemeyen ziyaretçileri sitede tutmak için başvurulacak iyi bir yöntemdir.

Sosyal Medya

Mobil sosyal medya kullanımı: 2015 yılı itibariyle mobil bağlantısı olan yaklaşık 1.69 milyon sosyal medya hesabı mevcut. İçerik oluştururken ve sosyal medyada paylaşırken mobil kullanıcıları göz ardı etmeyin.

Mobil dostu uygulamalar: Pek çok sosyal medya platformu marka hesaplarına kolayca entegre edilebilen mobil dostu uygulamalar ve eklentiler sunuyor.

Görsel: Tüm platformlardaki sosyal medya kampanyalarına görsel ögeleri olabildiğince dahil edin. Sosyal medya içeriklerinde kullanılacak görsel ve videoların takipçilerle etkili bir şekilde paylaşılmasına imkan veren Instagram gibi platformlardan faydalanabilirsiniz.


Web Sitenizi Test Edin

Google web sitenizin mobil uyumluluğunu test edebileceğiniz iki farklı araç sunuyor ve web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenize yardımcı olacak uygulamalara erişim imkanı veriyor.

Mobil Uyumluluk Testi ve Google Search Console ile web sitesi mobil uyumluluğunu test etmek, Google Arama’daki durumunu anlamak ve geliştirmek mümkün.

Mobil optimizasyon, markaların online kanallardan kullanıcılara erişim oranını yükseltmek için başvurulabilecek en iyi yöntemlerden biri. Sizin için derlediğimiz önerilerden faydalanarak web sitenizin mobil optimizasyonunu geliştirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Web Tasarımda Görsel Hiyerarşi İlkeleri Kullanıcıların Mobil Sitelerden Beklentileri →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.