Maçtan Önce Sahada Telefonuna Bakan Kaleci

Maçtan Önce Sahada Telefonuna Bakan Kaleci

Atlético Paranaense futbol takımının kalecisi, önemli Atlético Mineiro maçı öncesi sahada birkaç saniye akıllı telefonuna göz atınca tepki çekti.

Brezilya’nın ana futbol şampiyonası Campeonato Brasileiro’da, Atletico Paranaense ve Atlético Mineiro arasındaki mücadele sırasında “Santos” olarak bilinen Atletico Paranaense kalecisi Aderbar dos Santos Neto, hiç kimsenin beklemediği bir davranış sergiledi.

Takımın sahadaki güvenliğinden sorumlu olan Santos, maç başlamadan önce eline akıllı telefonunu aldı ve birkaç saniye telefona göz attı. Takım arkadaşlarını ve maçın gidişatını tehlikeye atabilecek bu davranış, kalecinin hem seyircilerden, hem sosyal medyadan hem de basından tepkiler almasına yol açtı.

Ertesi gün bu olayın, her gün otomobil kullanırken binlerce insanın yaptığı bu sorumsuzca davranışın yeşil sahada değil de trafikte ne gibi geri dönülmez sonuçlar doğuracağına dikkat çekmek için hazırlanmış bir Uber ve Yellow May kampanyası olduğu ortaya çıktı. Kampanya, Tech and Soul São Paulo’yla birlikte hazırlanmıştı.

Santos, “Sahada yaptığım şey, her gün binlerce insanın araçlarındayken yaptığı bir şeydi. Fakat bir trafik kazasına karışmak, gol yemekten çok daha tehlikeli” diyerek, gelen olumsuz tepkileri insanlara direksiyon başındayken akıllı telefon kullanmamalarını hatırlatmak için kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Brezilya’da her yıl, 400.000 trafik kazası gerçekleşiyor. Akıllı telefon kullanımı, kaza sebeplerinin başında geliyor. Abramet’e göre ise ülkede trafik kazaları sonucu her gün 150 kişi, yılda 54 bin kişi hayatını kaybediyor. Uber, bu sebeple Clube Atlético Paranaense’yle iş birliği yaptı ve futbol sahalarındaki tartışmayı, dakikalar içinde ülkede büyük bir haber haline getirerek bu önemli konuya dikkat çekmeyi başardı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Levi’s 501 Günü Brezilya’da Ölmeden Önce Yapılması Gereken 100 Şey →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.