İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz

Konular, Web Tasarım 02 Nis 2014
İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz

İnfografik tasarım yapmak için grafik tasarımcı olmak şart değil. İnternet üzerinden birçok web sitesi aracılığıyla harika infografikler yapmak mümkün.

İnfografikler günümüzde içerik pazarlama uzmanlarının gözdesi olan trendlerden biri haline geldi. Dikkat çekici ve göze çarpan infografik tasarımlar ile bilgi paylaşımında bulunmak artık daha hızlı ve eğlenceli. Yazımızda, içerik pazarlama planlarını infografiklerle zenginleştirmek isteyenler için faydalı önerileri derledik.


Kullanıcı Dostu Ücretli Yazılım ve Hizmet Seçenekleri

Amatör kullanıcıların dahi kolayca yararlanabileceği, kullanıcı dostu bu araçlar ile dilediğiniz infografik tasarımları hazırlayabilirsiniz.

PiktoChart

Dilediğiniz verileri girerek, profesyonel görünümlü infografik tasarımlar yaratmanıza yardımcı olan PiktoChart, ücretli bir web sitesi. Ancak limitli bir süre boyunca ücretsiz versiyonunu kullanma olanağınız da var.

infografik tasarım örneği

Visual.ly

Eğer infografik tasarım için ayırabileceğiniz en az 1000 dolarlık ciddi bir bütçe varsa, Visual.ly hizmetlerini deneyebilirsiniz. Visual.ly, profesyonel markalara isteğe özel infografik tasarımlar yapmanın yanı sıra, video ve sunum hazırlama gibi hizmetler de veriyor.

infografik örneği

Creately

Creately, kişiselleştirilmiş diyagramlar hazırlamanıza yardımcı olabilecek bir site. Çeşitli fiyat aralıklarında birçok paket arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz ve limitli bir deneme paketi de mevcut.


Uygun Yazılım Seçenekleri

Eğer infografik tasarım yapmak için ayırabileceğiniz bütçe kısıtlıysa, bu seçenekleri de deneyebilirsiniz:

Easel.ly

Sitenin amacı, dileyen her kullanıcıya sunduğu, profesyonel olarak tasarlanmış 15 tema, 24’ün üzerinde arka plan ve çeşitli araçlarla, basit ve maliyetsiz biçimde infografik tasarım imkanı sağlayan bir platform olmak. Ayrıca kendiniz resim yükleyerek, isteğinize uygun infografiği oluşturabiliyorsunuz.

Infogr.am

Infogr.am ile, Excel verilerinizi daha sofistike bir formatta gösterebilirsiniz. Sitede sunulan 30’dan fazla grafik çeşidinden dilediğinizi seçin ve başlayın!

infografik yapmak

Picmonkey

Eğer infografik tasarımlarınıza biraz araştırma ve çaba katmak isterseniz, Picmonkey oldukça kullanışlı bir seçenek olabilir. Fotoğraf düzenleme konusunda en çok başvurulan web sitelerinden biri olan Picmonkey’i verimli kullanmak, infografiklerinizin görsel kalitesini artıracaktır.

infografik tasarım yapmak


Genel Tasarım Prensipleri

İnfografik tasarlamak için gereken araçları bulmak, işin yalnızca ilk adımıdır. Peki, kaliteli tasarımlar yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken faktörler neler?

1) Veriler Tasarımı Etkiler

Bir infografik tasarımı yapmaya başlamadan önce, hangi bilgileri içereceğini mutlaka belirleyin. Tasarım, insanlara vereceğiniz bilgiyi karşılamalıdır. Tam olarak neyi göstereceğinizi bilirseniz, bunu gerçekleştirmek için beyin fırtınası yaparak, en iyi sonuçları elde edebilirsiniz

2) Anlaşılabilirlik

Her iletişim aracında olduğu gibi, burada da anlaşılabilirlik ve açıklık esastır. Hazırladığınız infografiğin, kolay okunacak ve anlaşılacak biçimde tasarlandığından emin olun.

3) Boş Alan

Boş alan bırakmak, içeriğinizi çerçeveler ve yerleşimi sadeleştirir. Daha basit ve dikkat çekici bir inforgrafik tasarımı yaratmanıza yardımcı olur.

4) Göstermek (Söylememek!)

İnfografiklerin temelde, resimler, kolajlar, şekiller, renkler vb. ögeleri kullanarak bilgi iletmeye çalıştığını unutmayın.

5) Yaratıcılık

Temel grafikler ve düzenlemeleri kullanmakta elbette bir sakınca yok. Ancak alışılmışın dışına çıkmak ve yaratıcı tasarımlar geliştirmek her zaman daha etkilidir. Gösterdiğiniz verilere uygun bir şeyler düşünün: Onları nasıl daha farklı sunabilirsiniz? Aşağıda birkaç yenilikçi infografik tasarım örneği bulabilirsiniz:

Bir Rus şirketinin paketlemeye dair hazırladığı infografik örneği:
infografik
Daily Infographic adlı web sitesinde, harika infografik tasarım örneklerine rastlamak mümkün. İçlerinde size ilham verecek olanlar mutlaka vardır! Aşağıda, bira çeşitleriyle ilgili hazırlanmış eğlenceli bir infografik tasarım örneği bulunuyor:

infografik yapmak


Sonuç

İnfografik tasarım, içeriğinizi göstermek için güzel bir yöntemdir. Burada tasarım önerileri ile birlikte unutmamanız gereken en önemli konu, doğru bilgi vermektir. İnfografik tasarımınız ne kadar iyi olursa olsun, yanlış bilgi vermek sonucu mahvedebilir.

Doğru bilgileri, etkileyici görsel objeler ve yaratıcı birkaç fikir kullanarak insanlara sunduğunuzda infografik tasarımınızdan etkin biçimde faydalanabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları Faydalı Web Tasarım Kaynakları →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.