İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz

İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz
İnfografik tasarım yapmak için grafik tasarımcı olmak şart değil. İnternet üzerinden birçok web sitesi aracılığıyla harika infografikler yapmak mümkün. İnfografikler günümüzde içerik pazarlama uzmanlarının gözdesi olan trendlerden biri haline geldi. Dikkat çekici ve göze çarpan infografik tasarımlar ile bilgi paylaşımında bulunmak artık daha hızlı ve eğlenceli. Yazımızda, içerik pazarlama planlarını infografiklerle zenginleştirmek isteyenler için faydalı önerileri derledik.
Kullanıcı Dostu Ücretli Yazılım ve Hizmet Seçenekleri Amatör kullanıcıların dahi kolayca yararlanabileceği, kullanıcı dostu bu araçlar ile dilediğiniz infografik tasarımları hazırlayabilirsiniz. PiktoChart Dilediğiniz verileri girerek, profesyonel görünümlü infografik tasarımlar yaratmanıza yardımcı olan PiktoChart, ücretli bir web sitesi. Ancak limitli bir süre boyunca ücretsiz versiyonunu kullanma olanağınız da var. infografik tasarım örneği Visual.ly Eğer infografik tasarım için ayırabileceğiniz en az 1000 dolarlık ciddi bir bütçe varsa, Visual.ly hizmetlerini deneyebilirsiniz. Visual.ly, profesyonel markalara isteğe özel infografik tasarımlar yapmanın yanı sıra, video ve sunum hazırlama gibi hizmetler de veriyor. infografik örneği Creately Creately, kişiselleştirilmiş diyagramlar hazırlamanıza yardımcı olabilecek bir site. Çeşitli fiyat aralıklarında birçok paket arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz ve limitli bir deneme paketi de mevcut.
Uygun Yazılım Seçenekleri Eğer infografik tasarım yapmak için ayırabileceğiniz bütçe kısıtlıysa, bu seçenekleri de deneyebilirsiniz: Easel.ly Sitenin amacı, dileyen her kullanıcıya sunduğu, profesyonel olarak tasarlanmış 15 tema, 24’ün üzerinde arka plan ve çeşitli araçlarla, basit ve maliyetsiz biçimde infografik tasarım imkanı sağlayan bir platform olmak. Ayrıca kendiniz resim yükleyerek, isteğinize uygun infografiği oluşturabiliyorsunuz. Infogr.am Infogr.am ile, Excel verilerinizi daha sofistike bir formatta gösterebilirsiniz. Sitede sunulan 30’dan fazla grafik çeşidinden dilediğinizi seçin ve başlayın! infografik yapmak Picmonkey Eğer infografik tasarımlarınıza biraz araştırma ve çaba katmak isterseniz, Picmonkey oldukça kullanışlı bir seçenek olabilir. Fotoğraf düzenleme konusunda en çok başvurulan web sitelerinden biri olan Picmonkey’i verimli kullanmak, infografiklerinizin görsel kalitesini artıracaktır. infografik tasarım yapmak
Genel Tasarım Prensipleri İnfografik tasarlamak için gereken araçları bulmak, işin yalnızca ilk adımıdır. Peki, kaliteli tasarımlar yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken faktörler neler? 1) Veriler Tasarımı Etkiler Bir infografik tasarımı yapmaya başlamadan önce, hangi bilgileri içereceğini mutlaka belirleyin. Tasarım, insanlara vereceğiniz bilgiyi karşılamalıdır. Tam olarak neyi göstereceğinizi bilirseniz, bunu gerçekleştirmek için beyin fırtınası yaparak, en iyi sonuçları elde edebilirsiniz 2) Anlaşılabilirlik Her iletişim aracında olduğu gibi, burada da anlaşılabilirlik ve açıklık esastır. Hazırladığınız infografiğin, kolay okunacak ve anlaşılacak biçimde tasarlandığından emin olun. 3) Boş Alan Boş alan bırakmak, içeriğinizi çerçeveler ve yerleşimi sadeleştirir. Daha basit ve dikkat çekici bir inforgrafik tasarımı yaratmanıza yardımcı olur. 4) Göstermek (Söylememek!) İnfografiklerin temelde, resimler, kolajlar, şekiller, renkler vb. ögeleri kullanarak bilgi iletmeye çalıştığını unutmayın. 5) Yaratıcılık Temel grafikler ve düzenlemeleri kullanmakta elbette bir sakınca yok. Ancak alışılmışın dışına çıkmak ve yaratıcı tasarımlar geliştirmek her zaman daha etkilidir. Gösterdiğiniz verilere uygun bir şeyler düşünün: Onları nasıl daha farklı sunabilirsiniz? Aşağıda birkaç yenilikçi infografik tasarım örneği bulabilirsiniz: Bir Rus şirketinin paketlemeye dair hazırladığı infografik örneği: infografik Daily Infographic adlı web sitesinde, harika infografik tasarım örneklerine rastlamak mümkün. İçlerinde size ilham verecek olanlar mutlaka vardır! Aşağıda, bira çeşitleriyle ilgili hazırlanmış eğlenceli bir infografik tasarım örneği bulunuyor: infografik yapmak
Sonuç İnfografik tasarım, içeriğinizi göstermek için güzel bir yöntemdir. Burada tasarım önerileri ile birlikte unutmamanız gereken en önemli konu, doğru bilgi vermektir. İnfografik tasarımınız ne kadar iyi olursa olsun, yanlış bilgi vermek sonucu mahvedebilir. Doğru bilgileri, etkileyici görsel objeler ve yaratıcı birkaç fikir kullanarak insanlara sunduğunuzda infografik tasarımınızdan etkin biçimde faydalanabilirsiniz.
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >