İçerikler Hangi Sıklıkla Güncellenmeli?

İçerikler Hangi Sıklıkla Güncellenmeli?

SEO uyumlu olarak yazılan ve tam da istediğiniz gibi olan içerikler, websitenizde yayınlanmaya başladıktan sonra ne yazık ki iş burada da bitmiş olmuyor. İçeriklerin hangi durumda güncellenmesi gerektiği ve bunların neler olduğu da doğal olarak merak ediliyor. Temel olarak içeriklerin güncellenmesi ile ilgili aslında 4 temel madde var. İşte duruma göre değişmesi ve güncellenmesi gereken içerikler ve daha fazlası…

 

1.  Tarih, Durum ya da Olaydan Bahsedilen İçeriklerin Güncellenmesi

İçerik içerisinde bilgi verilen konunun, tarihin ya da bilginin değişmesi durumunda sitenizde de bunu güncellemeniz gerekir. Örneğin içeriğinizde bir konunun başlangıç ve bitişleri ile tarih verdiyseniz ya da herhangi bir yer hakkında bilgi verdiyseniz ve bunlar daha sonra değişti ya da kapandıysa yazılarınızda da bunları güncellemeniz ve değiştirmeniz gerekecektir. Bu sayede verdiğiniz bilgilerin ve içeriklerinizi doğru, anlamlı ve güvenilir bilgiler içermesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu içerik tarihlerinde, konuda ya da durumda herhangi bir değişiklik olduğu zaman içerik güncellenmesi en doğru zaman olacaktır.

 

2.   Google Değişiklikleri

Google, sık sık değişiklikler yapmaktadır. Dolayısıyla verdiğiniz bilgilerin doğru, anlamlı ve kalıcı olabilmesi için Google tarafından yapılan değişiklikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Google’ın yaptığı değişikliklerin her zaman göz önünde bulundurulması ve içeriklerde de yansıtılması son derece önemlidir. Yapay zeka değişiklikleri ya da algoritma değişiklikleri gibi konularda yaptığı değişiklikleri göz önüne alarak içeriklerin de yeniden güncellenmesi daha doğru olacaktır. Google tarafından sık sık yapılan ve kullanıcıların da iyiliği ve içeriklerin iyileşmesi için yapılan değişiklikler takip edilerek gerektiğinde içeriklerde güncellemeye gidilmeli, bu sayede de güncel ve doğru bilgileri de kullanıcılara sunmuş olursunuz.

 

3.   Ürün ya da Hizmet Değişimi

Web sitesinde yazılan içerikte verilen bilgi ya da içerik konusu ürünler ya da hizmet ile ilgiliyse zaman zaman bunlarda değişiklik olması durumunda içeriklerin de güncel hale getirilmesi gerekir. Bu ürünün kendisi olabilir, rengi, şekli ve boyutu olabilir, hizmetin verilme şekli olabilir. Yalnızca tamamen değişmesi durumunda değil, yenilerinin eklenmesi durumunda da içeriklerin güncel hale getirilmesi gerekir. Bu sayede kullanıcılara yanlış ya da eksik bilgi verilmesinin önüne geçilmiş olur. İçerikte yer alan ürün artık bambaşka bir hale geldiyse, ürüne ek olarak alternatif seçenekler de yer alıyorsa ya da hizmeti verme şekline yeni bir seçenek daha geldiyse içeriğe eklenmelidir. Böylece eksiksiz bilgi verilmiş olur.

 

4.   İçeriklerin Yeterli Performansı Verememesi

İlgili web sitesi içeriğiniz yeterli dönüşüm sağlamıyor ya da düşük bir performans sağlıyorsa, içeriklerin yeniden güncellenerek doğru bir performans sağlayacak hale getirilmesi gerekir. İçerikte kullanılan konu ya da bilgiler eskide kalmış ve artık aranmıyorsa, anahtar kelime kullanımı farklılaştıysa, Google güncellemeleri yapıldıysa ya da buna benzer değişiklikler olduysa bunları içeriklere de yansıtmak gerekir. Rakiplerin altında kalınıyor, Google anahtar kelime sıralamalarında alt sıralardan kalıyorsanız, içerikte iyileştirmeniz gereken alanlar vardır. Zaman zaman güncellemek bile yeterli gelmeyerek baştan yazılması bile gerekebilir.

İçeriklerde zaman zaman yapılacak güncellemeler sayesinde web sitesi içeriklerinin sunduğu dönüşüm oranları artarken daha doğru bilgiler veren ve güncel içerikler de sunulmuş olur.

 

Unutmayın, her zaman güncel, doğru ve yararlı bilgileri kullanıcıya en doğru şekilde ulaştırmak önemlidir. İçeriklerde verilen bilgiler eskide kalmışsa da bunların güncellenerek en doğru ve yeni haline getirilmesi gerekir. İçerik güncellemelerinde en önemli detaylardan biri de bazen güncellemek, daha zaman alıcı olabilecekken yeniden yazmak daha avantajlı ve kısa süren bir durum olabilir. Bu yüzden içerik güncellemelerinde yeniden yazmak da seçenekler arasında yer alabilir. Lugat İçerik Ajansı, content audit hizmetiyle web sitenizde yer alan tüm içerikleri denetler. İçeriklerin güncellenmesi ya da yeniden yazılması gerekiyorsa Lugat’ın uzman içerik ekibinden destek alabilirsiniz.

Etiketler:

İlgili Haberler

Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Lugat İçerik Ekibi KızBaşına Kariyer Günü Etkinliğinde!
Lugat İçerik Ekibi KızBaşına Kariyer Günü Etkinliğinde!
Devamını Oku >
Web Siteniz için Meta Tıtle ve Descrıptıon Nasıl Yazılır?
Web Siteniz için Meta Tıtle ve Descrıptıon Nasıl Yazılır?
Devamını Oku >
Content Repurposing (İçeriği Yeniden Amaçlandırma) Nedir?
Content Repurposing (İçeriği Yeniden Amaçlandırma) Nedir?
Devamını Oku >
Sıfırdan Blog Yapısı Nasıl Kurulur?
Sıfırdan Blog Yapısı Nasıl Kurulur?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamasında Lokalizasyon Nedir?
İçerik Pazarlamasında Lokalizasyon Nedir?
Devamını Oku >
Girişimciler için İçerik Pazarlaması
Girişimciler için İçerik Pazarlaması
Devamını Oku >