İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?

İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?

Bir marka oluşturmakla başladığınız yolculukta müşterilere sunduğunuz ürün veya hizmetin tanıtımı ve pazarlaması sırasında daha profesyonel ve etkili yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

Tercih ettiğiniz ve güvendiğiniz içerik ajansı doğru içerik stratejilerini sizler için belirler:

 • İçerik ajansları marka ve şirketlere sunduğu hizmetleriyle kitleye ulaşım oranının artmasını sağlar.
 • Marka ve şirketlerin talepleri ve beklentileri doğrultusunda ürettikleri içerikler ile markaların online veri, grafik ve satışlarını artırmak için çalışmalar yürütür.
 • Uyguladıkları içerik hazırlama ve dijital pazarlama stratejileri sayesinde markaların ilgili kitleye ulaşmak adına ihtiyaç duyabilecekleri reklam içeriklerini hazırlayarak online kanallarda da var olmalarını sağlar.
 • Kullanmanız gereken yazılı, multimedya ve etkileşimleri içerikleri sizler için hazırlar ve markanız için belirlenen en doğru strateji dahilinde size sunar.

Markanız için planlanacak olan doğru içerik stratejisi marka puanınızı ve müşteri güveninin artmasını sağlarken, satış grafiklerinizin de iyileşmesine katkı sağlar.


İçerik Ajansları Hangi Hizmetleri Sunar?

İçerik ajansları markaların talepleri doğrultusunda, kendilerinden istenen her türlü içeriğin hazırlığını ve sunumunu gerçekleştirir. Ajans marka veya şirketten talebi aldığında yazar ile iletişime geçer ve müşterinin taleplerini iletir. İyi seçilmiş bir yazar kadrosu ile planlama sürecine girilir. Yazarların nitelikleri ve uzmanlıkları ile markanın talep edilen süre içerisinde içerikler hazırlanır.

İçerik ajansları hazırlıklarını yaparken genellikle SEO uyumlu içerik hazırlamak adına gerekli olan analizler üzerinde çalışır. Bu noktada öncelikle içeriğin hangi kanallarla, hangi sayfada yayınlanacağı ve konusu belirlenir. Ardından arama hacimleri baz alınarak içeriklerin kaç kelime olması gerektiğine karar verilerek markaya sunulur.

Markadan onay alan içerik kurgusu yazara iletilir. Bu noktada yazarın uzmanlığı önemlidir. Yazıda kullanılan anahtar kelimelerin yeri, yazının akışı ve dikkat edilmesi gereken diğer noktaları yazar tasarlar. Yazardan teslim alınan içerik, intihal kontrolü ve revizeleri de tamamlanarak daha önceden belirtilmiş olan teslim süresi içerisinde markaya iletilir.

İçerik ajansları kendilerinden istenen içeriğin SEO uyumlu olmasına, gerekli kontrol ve iyileştirmelerin yapılarak arama motoru görünürlüğünün artırılmasına özen gösterir. Bu sayede markanın online kaynaklardaki görünürlüğü artarken, reklam tıklanma ve büyüme oranları da artar.


Neden İçerik Ajansları ile Çalışmalısınız?

Teknolojinin gelişmesi ile markaların kitleye ulaşmak için tercih ettiği TV, radyo ve diğer kanalların yerini online platformlar aldı. Online platformlar üzerinde yayınlanan içeriklerin ulaşabildiği kitlenin farkında olan tüm marka ve işletmeler, içerik ajansları ile çalışmaları doğrultusunda marka hacmi büyütme hedefine ulaşmayı amaçlar.

İçerik ajansları ile çalışmayı tercih eden markalar bu sayede;

 • Marka bilinirliğinin artmasını ve web sitesi ziyaret trafiklerinin artmasını sağlarlar. Ajansların hedef kitleyi doğru belirlemesi ve ulaşmak adına gerçekleştirdiği etkinlikler ile doğru kullanıcıya hitap etme imkanı bulurken satışlarını da artırırlar.
 • İçerik ajansları belirledikleri içerik stratejisi, anahtar kelimeler ve arama motoru optimizasyonları sayesinde içeriğin arama motorunda en üst sırada çıkmasına katkıda bulunur.
 • Güvenilir ve doğru bilgilerle donatılan içeriklerin üst sırada çıkması ile kitlenin markanıza olan ilgisi de artarak devam eder.

Tüm bu detayların özenle işlenmesinin ve marka değerinizi artırmanın sırrı; ajansların uzmanlık ve stratejileri ile mümkündür. Titiz ve dikkat gerektiren içerik hazırlama sürecini tam ve doğru şekilde gerçekleştirebilmek maksimum verimi alabilmek adına önemlidir. Bu noktada fikirlerinizi rahatça ifade etmenize imkan tanıyan ve iş birliği içerisinde üretim sürecini yönetebileceğiniz bir ajansla çalışmak atılan en doğru adım olabilir.


Ajansla Çalışmanın Avantajları

İçerik oluşturma; oldukça detaylı ve titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde yürütmek ve hedefe ulaştırabilmek için seçtiğiniz içerik ajansının çalışmalarını planlı şekilde gerçekleştiren ve markanızın hedeflediği değerler konusunda uzmanlaşmış olması önemlidir. Kaliteli ve özenli içerikler sunan ajanslarla çalışmanın size sunduğu avantajlar bulunur:

 • Dijital ajans; bir içeriğin üretimi ve sahip olması gereken nitelikler hakkında bilgi ve tecrübelere sahiptir.
 • Birçok markayla uzun süreler yaptıkları çalışmalar sonucunda sahip oldukları tecrübeler sayesinde içeriklerin sahip olması gereken detayları ve markanıza getirileri konusunda daha etkili adımlar atabilir.
 • Markanızın hedefe ulaşması kolaylaşırken; süreç içerisinde meydana gelebilecek strateji hataları da ortadan kalkar.
 • İçerik stratejisi; içerik oluşturmanın en önemli adımıdır. Titizlik ve dikkatin ön planda tutulduğu doğru bir strateji ile kaliteli ve etkili içerikler oluşturulabilir. Fakat markaların içeriklerini oluşturmak, planlamak ve uygulamak için zamanları oldukça kısıtlıdır. Bu noktada içerik ajansları içerik hizmeti vermenin yanı sıra bünyesinde çalışan ve yoğun iş tempolarına dahi ayak uydurabilen hızlı çalışanları ile markaların iş yükünü ortadan kaldırır.
 • İçerik ajansları markalara daha geniş çerçeveden bakma imkanı da sağlar. Özellikle tecrübeleri sayesinde markaların fark etmeyeceği fakat içeriğin kalitesi için zedeleyici olabilecek unsurları da ortadan kaldırır. Bu sayede daima pozitif ilerlemeler ve iyileştirmeler gerçekleşebilir.
 • İçerik ajansları, içeriklerin daha kaliteli ve etkili hale getirilebilmesi için planlama ve üretim aşamalarına üst düzey titizlikle yaklaşır.
 • Takip ettikleri zaman çizelgesi ile ayrılan bütçe ve alınan faydanın maksimum olması için çabalar.
 • Markaların bireysel olarak strateji üretmeye çalışmasının aksine ajansların hali hazırda bulunan stratejileri sayesinde zaman kaybının da önüne geçilerek hızla reaksiyon alınabilir.

İçerik ajanslarında çalışan genç ve dinamik zihinler, markaların hedef kitleleri ve amaçlarına ulaşmaları adına yaratıcı ve cesur fikirleriyle ön plana çıkar. Tümüyle yeniliklere adapte olmayı sağlayan cesur fikirler ve yeni kanallarla, üst düzey kitle etkileşimi ve marka başarısını amaçlar. İyi bir içerik ajansının sunduğu bu avantajlar sayesinde marka başarınızı artırırken ulaşmak istediğiniz kitleye daha hızlı ve kolay ulaşabilirsiniz.

Uzman yazar kadrosuna sahip Lugat İçerik Ajansı, kurumlara özel olarak profesyonel bir şekilde dijital içerik üretimi sağlar. 

Etiketler:

İlgili Haberler

Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
Devamını Oku >