Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?

Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?

Okunabilirlik, bir metnin kolay ya da zor anlaşılmasıyla ilgili bilgiler veren bir kavramdır. Her platformda duyulan bir kavram olmasa da uzun yıllardır var olan ve kullanılan bir terimdir. Okunabilirlik parametrelerini belirleyen birçok faktör vardır. Bunlardan biri de “Flesch Kincaid” okunabilirlik testidir.

 

Özellikle 20. yüzyılın ortalarından itibaren ağırlıklı olarak akademik çalışmaları test etmek için kullanılmıştır. Ancak genel genel kullanımlarda da yer verilen Flesch Kincaid testi, günümüzde SEO çalışmalarında da kullanılır.

 

Flesch Kincaid testi, sanılanın aksine ilk olarak okullarda ya da üniversitelerde değil, Amerikan ordusunda kullanılmış ve böyle yaygınlaşmıştır. Orduya verilen emirlerin ve yönergelerin daha kısa sürede daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak amacıyla yapılan testler olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut dönemde ise daha geniş bir alanda bu testten faydalanılmaktadır. 

 

Dijital platformların önem kazanmasıyla birlikte SEO çalışmaları da önem kazanmıştır. SEO odaklı çalışmalarda da yararlanılabilen Flesch Kincaid okunabilirlik testi, aslında her türlü metinde faydalanılabilecek yararlı testlerden biridir.

 

Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nasıl Uygulanıyor?

 

Flesch Kincaid okunabilirlik testi, temel olarak bir formüle dayanıyor. Bu formülün sonucuna göre metnin okunabilirlik seviyesi değerlendiriliyor. Bu formülde ilk faktör ise cümlede yer alan kelime sayısıdır. Ardından cümledeki kelimelerde yer alan hece sayısı ve kelimelerin toplam hece sayısı temel olarak formülü oluşturuyor.

 

  • 206.835 - 1.015 (toplam kelime sayısı/toplam cümle sayısı) - 84.6 (toplam hece sayısı/toplam kelime sayısı)

 

Bu formülü metninize uygulayabilir ve okunabilirlik seviyelerini tespit edebilirsiniz. Formülün sonucuna göre belirli seviyelerde okunabilirlik dereceleri öğreniliyor.

 

  • 90 – 100 çok kolay
  • 70 – 89 çok kolay
  • 50 – 69 orta
  • 30 – 49 zor
  • 1 – 29 çok zor

 

Flesch Kincaid Okunabilirlik Test Sonucu Değerlendirilmesi

 

İçeriklerin okunabilirliği, Flesch Kincaid test sonucu ne kadar yüksekse o kadar kolaydır. SEO içerikleri açısından bu sonucun 60 – 70’lerde çıkması aslında idealdir. Bu sonucun yüksek çıkması, okunabilirlik değerlendirmesinin oldukça kolay olduğunu belirtir. Bu da bir açıdan aslında okuyabilen kitlenin eğitim seviyesinin düştüğü anlamına da gelir. Bu da doğal olarak hitap ettiği kitlenin düşük eğitim seviyesinde olduğunu gösterir.

 

Sonucu 95 olan bir metni, aslında ilkokul çağındaki çocuk da anlayabiliyor. Bu da metnin konusu, kategorisi ve SEO açısından önemi baz alındığında yeterli olmayabilir. Bu yüzden lise öğrencilerinin, hatta akademik çalışma ya da SEO içeriklerinde üniversite öğrencilerinin anlayabileceği düzeye olması için 60 civarı puan görmek gerekebilir. Bu metnin basitlikten ve daha kolay bir tabirle “halk dilinden” uzak, SEO çalışmalarına uygun olduğunu gösterir.

 

Aynı şekilde Flesch Kincaid test puanı 15 olan bir metin ise, oldukça ağır bir metin olarak nitelendirilebilir. Bu da akademik düzeyde ve zor okunan bir metin olduğunu gösterir. Bunun dışında Google algoritmaları ve anahtar kelime analizleri bile zaman zaman zorluk yaşayabilir.

 

Lugat SEO Performansınızın Artmasına Destek Veriyor!

 

Flesch Kincaid test sonucunun idealini belirleyen şey aslında öncelikle hitap edilen hedef kitledir. Buna göre oldukça anlaşılır ve basit bir dil mi kullanmanız gerektiğini ya da daha akademik ve profesyonel hitaplar mı kullanmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda metnin okunmasında kullanıcıları sayfaya bağlamak da önemlidir. Ağır bir şekilde başlayan metnin sonunu çoğu okur getirmeyebilir.

 

Bunları önceden tespit ettikten sonra uzun cümlelerden kaçınarak, uzun paragraflar yerine 4 – 5 satırlık paragraflar kullanarak, bağlaç kullanımlarını azaltarak hem cümlenin hem de metnin okunabilirliğini sağlayabilirsiniz. Cümle tekrarlarından kaçınmak ve cümleleri doğru akış içerisinde oluşturmak okunabilirliği arttırmada oldukça etkilidir. Bu sayede kelime ve hece sayısını düşürmek, Flesch Kincaid testinin algoritmalarını, buna bağlı olarak da test puanını etkilemiş olur. Lugat İçerik Ajansı içeriklerinizi üretmeden önce hedef kitlenizi belirler. Hem hedef kitlenize uygun hem de okunabilirliği yüksek olan içeriklerle web sitenizin performansının artmasına destek verir.

Etiketler:

İlgili Haberler

Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Yazılım Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Yazılım menu icon
21 Ağu 23
Yazılım Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Etkili ve Kaliteli İçerik Üretimi için 7 İpucu
Etkili ve Kaliteli İçerik Üretimi için 7 İpucu
Devamını Oku >
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Devamını Oku >
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
Devamını Oku >