IBM ve Facebook’tan Stratejik Ortaklık!

IBM ve Facebook’tan Stratejik Ortaklık!

IBM, bulut tabanlı veri analizi teknolojisi ile Facebook verilerini analiz ederek; markaların kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturmasına destek verecek.

Teknoloji devi IBM ve dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook; markaların IBM bulut tabanlı pazarlama analizi ve Facebook kullanıcı verilerini kullanarak kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturmasına imkan verecek bir ortaklığa imza attı. Anlaşma ile IBM’in son yıllarda 24 milyar dolarlık yatırım yaptığı bulut pazarlama analizi hizmetleri ile Facebook kullanıcı verileri analiz edilerek tüketicilerin ilgileri, görüşleri ve beklentileri konusunda detaylı bilgilere ulaşılabilecek.

IBM ve Facebook ortaklığı, Facebook reklamlarında kullanılan hedefleme kriterlerini de IBM’in geliştirdiği IBM Cloud Marketing ile yeniden şekillendirilecek. Reklamverenler, Facebook ve IBM verileri ile tüketicilerin satın alma ya da ürün görüntüleme geçmişlerine erişebildikleri gibi IBM Cloud Marketing uygulamaları üzerinden de reklam verebilecek.

Bu ortaklık ile Facebook, IBM’in yeni araştırma girişimi Commerce ThinkLab’e katılan ilk şirket oldu. İki şirket ThinkLab’de kişiselleştirme teknolojileri ve yaklaşımlarını geliştirme üzerinde birlikte çalışacak.

Anlaşma, IBM’in bulut tabanlı pazarlama girişimi Silverpop’u satın alınmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra gerçekleşti. Bu da IBM’in veri analizleri ve kişiselleştirme konusunda daha ileri adımlar atacağını düşündürüyor. IBM, Apple ile Temmuz 2014’te Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarında IBM’in veri analizlerini kullanabilmesini kapsayan bir anlaşma yapmıştı. Ekim 2014’te ise IBM ve Twitter, Twitter’ın kullanıcı verilerinin analizinin IBM’in süper bilgisayarı Watson tarafından yapılmasını öngören bir anlaşmaya imza atmıştı.

Bulut tabanlı pazarlama teknolojisi ve veri analiz hizmetleri alanında büyük yatırımlar gerçekleştiren IBM ve dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook; bu ortaklık ile markalara pazarlama çalışmaları için önemli imkanlar sağlayacak gibi görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Opera Mediaworks, Mobilike’ı Satın Aldı! Korteks De Yeni Web Sitesi İçin Unigate Dedi →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.