Google Maps, iOS’taki Kalori Takip Aracı Mini Cupcake’i Kaldırıyor

Google Maps, iOS’taki Kalori Takip Aracı Mini Cupcake’i Kaldırıyor

Google Maps, iOS’ta yer alan tartışmalı mini cupcake kalori sayacını kaldırıyor.

Google, iOS’taki Maps (Haritalar) uygulamasında kullandığı ve yürüyerek gidilen bir mesafede ortalama kaç kalori yakıldığını gösteren “mini cupcake” özelliğini kaldırmaya hazırlanıyor. Google’a göre ortalama bir kişi 1 kilometre yürüdüğünde 90 kalori yakıyor. Ancak, arama motoru devi, bu ortalama bir kişinin nasıl göründüğünden; yaş, kilo ve cinsiyettense hiç bahsetmiyor. Google’ın 1 mini cupcake’i ise 110 kaloriye denk geliyor. Google’ın hesabına göre aya ortalama 1,400,344,433 mini cupcake yakıyoruz.

Bir kullanıcı deneyimi (UX) başarısızlığı olarak görülen, beslenme bozukluğu hastalıklarına sebep olabileceği düşünüldüğü için tepki çeken ve “Google şimdide her adımda kaç kalori yaktığımı mı ölçüyor?” eleştirilerine maruz kalan Google, kısa bir süredir denediği bu özelliği kaldırmaya karar verdi. Bu özellik; yaş, cinsiyet, kilo gibi parametreler eklenerek daha kullanışlı hale getirilebilir ve yeniden kullanıma açılabilir. Kalori takibi yapan harita uygulamalarının yeni olmadığını da belirtelim. CityMapper uygulaması, kalori sayacını uzun zamandır kullanıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← “Patos,Çerezos,Chips Master,Cipso” Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansını Seçti Facebook, LinkedIn Benzeri Özgeçmiş Özelliğini Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.