Google’dan “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” Projesi

Google’dan “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” Projesi

Google hayata geçirdiği “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” projesi ile mobil aramalarda web sitelerinin yüklenme sürelerini kısaltmayı hedefliyor.

Google, duyurduğu Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages – AMP) projesi ile Google hizmetlerini kullanan yayıncılar ve geliştiriciler için yeni bir HTML framework yayınlamaya hazırlanıyor.

Mobil web dünyasında belirli bir standardın bulunmaması nedeniyle başlatılan projesinde, mobil aramalarda mobil site performanslarını artırmayı amaçlıyor. Material Design ile tasarımcı ve yazılımcılar için belirli bir standart oluşturmayı deneyen fakat iyi bir sonuç elde edemeyen Google, bu hedefini AMP ile gerçekleştirmeyi planlıyor. AMP ile açılması ve açıldıktan sonra gezilmesi oldukça zor olan yayıncı web siteleri; buton boyutları, yazı tipleri ve okunabilirlik açısından belirli bir standarda oturacak.

 

Google tarafından yapılan açıklamaya göre; AMP ile birlikte web siteleri JavaScript gibi mobilde aksayan teknolojilerden kurtulacak ve performansı yüksek olan mobil sayfalar hazırlanacak. Proje; mobil animasyonları, pratik sayfa geçişlerini, reklam entegrasyonlarını ve Google aramalarının mobile özelleştirilmiş pratik kullanımlarını kapsıyor.  Ayrıca mobil uyumlu siteler daha hızlı ve daha az veri tüketimi de sağlayacak.

Proje ile birlikte Google mobil aramalarda da değişikliğe gidecek. Artık mobilde yapılan aramalarda en üstte konu ile ilgili “Popüler Haberler” bölümü yer alacak ve burada partner olan yayıncılardan haberler görülecek.

Proje dahilinde aralarında Adobe, WordPress, The Guardian, The Wall Street Journal, The Washington Post, Vox Media, Parse.ly, and The New York Times’ın da bulunduğu 30’dan fazla yayıncı web sitesi ve sosyal medya platformları Twitter, Linkedin, Pinterest yer alıyor.

 

Henüz yayında olmayan projenin ilk kodları ise Github üzerinden geliştiricilerle paylaşıldı. Google’ın yani projesi AMP ile ilgili detaylı bilgiye ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Google’ın “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” projesi küçük yayıncılar için problem olsa da; kullanıcıların mobil deneyimi konusunda oldukça önemli bir gelişme.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Wag The Dog’a 7. Yılında 7. Ödül Digitalscope 2014 Dijital Medya Tüketim Raporu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.