Girişimciler İçin Faydalı Growth Hacking Önerileri

Dijital Pazarlama, Konular 14 Tem 2015
Girişimciler İçin Faydalı Growth Hacking Önerileri

Girişimciler, etkili ve uygulanması kolay growth hacking taktikleri ile hedef kitlelerine düşük maliyetlerle ve doğru kanallardan ulaşabilir.

Growth hacking, büyüyen rekabet ortamında girişimcilere sunduğu düşük maliyetli ve etkili çözümleriyle dikkat çeken bir pazarlama metodu. Logo tasarımı, etkileyici bir web sitesi, ilham verici ikonlar ya da diğer görsel ögeler için ne kadar zaman, iş gücü ve bütçe ayrılmış olursa olsun, tüm bunlar bir girişimi bulunduğu yerden öteye taşımak için yeterli olmayabilir. Bu noktada, sektörde yer edinmiş firmaların karşısında rekabet mücadelesi veren girişimciler, işlerini büyütmelerini ve rekabet avantajı kazanmalarını sağlayacak en uygun ve yerinde çözümler sunan growth hacking taktikleri ile hedef kitlelerine etkili ve kolay bir şekilde ulaşabiliyor.

Son zamanlarda girişimciler ve işlerini büyütmek isteyen firmaların pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez ögelerinden biri haline gelen growth hacking’den faydalanmak için aşağıdaki önerilere göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Ücretsiz ürün ya da hizmet sunun.

Girişiminize yeni müşteriler kazandırmak ve hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için ücretsiz ürün ve hizmetler sunun. Moz bu taktiği kullanan girişimlerden bir tanesidir. Yeni müşteriler kazanmak için sunduğu SEO araç ve kaynaklarını kullanıcıların belirli bir süre ücretsiz denemelerine imkan veriyor.

2. Yeniden pazarlamayı keşfedin.

Pazarlama çalışmalarınızı ürün ve hizmetlerinizle ilgilenecek kişilere yönelik olarak gerçekleştirin. Reklamlarınızı sadece markanızı, ürün ve hizmetlerinizi arayan ve daha önce web sitenizi ziyaret etmiş kişileri hedefleyerek ve bu kitleye yönelik sunduğunuzdan emin olun. Böyle kullanıcılara odaklanan PPC kampanyaları, bir müşteri kitlesi oluşturmak için en iyi yöntemlerden biridir.

3. Merak uyandıran içerikler üretin.

Online mecralarda, kullanıcılara ulaşmak için profesyonel bir web sitesi tasarımı yeterli değil. Pek çok içerikle yüklü olan dijital ortamda tüketicilerin sizi tercih etmeleri için ilgilerini çekecek kaliteli içerikler üretmeniz gerekir. Bununla birlikte web sitenize daha fazla trafik çekmek için blog yazarlarından misafir yazar olarak blogunuzda yazmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, blog yazarlarının içerikleri kendi hedef kitleleri ile paylaşmalarını istemeyi ihmal etmeyin.

growth hacking yöntemleri

4. Yönlendirmeleri kullanın.

Sağlam bir müşteri kitlesi oluşturmak için yönlendirmeler en güvenilir yöntemlerden biridir. Bilgisayarlar arası dosya senkronizasyonu ve depolama alanı hizmeti veren Dropbox, kullandığı yönlendirme programları ile önemli bir kitleye ulaşmıştı. Girişim yönlendirme yapan taraflara ücretsiz 500 MB daha fazla depolama alanı sunarak, sadece 15 ay içinde kullanıcı sayısını 100 binden 4 milyona yükseltti.

5. Sosyal medyayı etkili kullanın.

Facebook, Pinterest, LinkedIn, Twitter, Vine gibi sosyal medya kanallarını web sitenize trafik sağlamak için etkili bir şekilde kullanın. Kullanıcıların ilgisini çekecek, görsel yönden güçlü içeriklerle sosyal ağlarınızdaki takipçi sayısını artırmaya çalışın. Ayrıca, Quora ve Yahoo Answers gibi forumlar ve online tartışma panolarından faydalanın.

Sonuç

Kimi zaman yaratıcı yaklaşımlar, kimi zaman ise teknik bilgi gerektiren taktiklerle girişimcilerin büyüyen rekabet ortamında düşük bütçelerle hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşabilmesine imkan veren growth hacking’den faydalanmak göründüğü kadar zor değil. Firmanızın online görünürlüğünü artırmak ve hedef kitlelerinize doğru kanallardan ulaşabilmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca, En Etkili Growth Hacking Örnekleri başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Ajanslar Ekosistemi 2015 Uygulamalar İçin UX Tasarımı Önerileri →

Yazar Hakkında

Dilek Kızılırmak
Dilek Kızılırmak
Kadir Has Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Dilek, dijital pazarlama konusunda kendini geliştiriyor ve Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.