Google Analytics 4 (GA4) Üzerinde Raporlama Nedir?

Konular 18 Eyl 2023
Google Analytics 4 (GA4) Üzerinde Raporlama Nedir?

Markalar, dijital çözümler ve destekler alarak online dünyada yer almaya ve mevcut yerlerini korumaya çalışırlar. Bunun en önemli tespitini ise gerçek raporların sonuçlarıyla elde ederler. Markalar, bunun için dijital çözüm ortaklarından destek almaya başlarlar.

Öncelikle söz konusu marka için gereken kurulum sağlandıktan sonra marka, istediği rapor türlerini iletir. Kısaca görmek istedikleri sonuçları, analizleri ve verileri bildiriyorlar. Google Analytics de hem uygulamalardan hem de web sayfalarından veriler toplayan yeni nesil bir raporlama yöntemidir. En önemli özelliği ise yapay zeka ile desteklenebiliyor oluşu ve verileri gizli tutabilme özelliğidir.

2020 yılında duyurulduğunda web siteleri için büyük bir kolaylık sağlayacağı tahmin edilen GA4, 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle de tamamen kullanılmaya başlayan bir araç halini almıştır.

Markalar bu sayede web sayfalarında raporlamalar elde edebilmek için GA4’ü güvenle tercih eder. Verilerin sağlamlığı, kapsamlı veri toplama özelliği, filtreleme seçenekleri ve rapor alternatifleri sayesinde özellikle ilk etapta istenen her şeyi sağlar.

Google Analytics 4 Raporlaması Neye Dayanır?

Google Analytcis raporlarında markalar, mevcut raporda birçok filtreleme ve belirleyiciler kullanabiliyor. Tercih edilmesindeki en önemli sebep raporlarda bu oynamaların yapılabilmesidir. GA4 ilk etapta kullanıcılara markalarıyla ilgili istedikleri veriyi vermede yeterli olacaktır.

GA4, hem web sayfasından hem de uygulamadan veriler toplar. Davranış modellerini de analiz ederek net ve temiz bir sonuç sağlar. Web sitenizde yaşanan trafiği doğru bir şekilde verilere dökerek izleyebilirsiniz.

Google Analytics 4 Özellikleri Nelerdir?

Google Analytics 4’ün tercih edilebilirliğini sağlayan birçok özellik vardır. Bunlardan ilki raporlarda çeşitli oynama ve filtrelemeler yapabilirsiniz. Örneğin bir ürünün sepete eklendiğinde vazgeçilme oranına ve favorilere eklendiğinde vazgeçilme oranlarına sepet ve favori filtreleriyle bakmak mümkündür.

  • Etkinlik tabanlı bir veri modeli sunduğu için özellikle kullanıcı etkileşimlerini daha ayrıntılı ve doğru şekilde analiz etmeyi sağlar. Makine öğrenimi sayesinde verilerin doğru olduğundan da emin olabilirsiniz.
  • Kullanıcı kimliği özelliği sayesinde cihazlar arasında da ölçüm sağlar. Buna ek olarak platform özellikleri sayesinde de veriler arası akış sağlar. Veri gizliliğinin önemli olduğu bu dönemde, GA4 IP maskeleme, veri saklama gibi özelliklere de sahiptir.
  • Diğer Google ürünleriyle entegre olabiliyor olması da kullanım kolaylığı sağlar. Özelleştirilebilir olması kullanıcıların birçok farklı veriyi kısa sürede alabilmesini sağlar.  Tahmine dayalı analiz özelliği sayesinde mevcut verileri kullanarak doğru bir analiz yapar.

Tüm bu özellikleri ile markanız için ihtiyacınız olan tüm raporlamalara doğru ve kısa sürede ulaşmanız mümkün olur.

Anatomi’den Google Analytics 4 Kurulum Süreçlerinize Baştan Sona Destek!

Google Analytics 4 kurulumu için öncelikle analytics.google.com adresine giriş yapılması gerekir. Yönetici panelinde yer alan GA4 kurulum asistanına tıklanıp süreç başlatılır. Hesaba bir isim verildikten sonra mülk adını belirlemek gerekir. Ardından raporda görmek istediğiniz tüm metrikleri seçmek gerekir. Para birimi, türü gibi metrikleri de seçtikten sonra işletme bilgileri tamamlanır. Daha sonra kurulum asistanına geçilir.

Google sinyallerini etkinleştirdikten sonra verileri toplamak için erişim izni verilir. Veri saklama özelliğini de seçtikten sonra web sayfanıza ekleyebilirsiniz. Ancak burada işletme bilgileri, metriklerin belirlenmesi gibi detayların doğru ve eksiksiz olması gerekir. Çünkü aksi takdirde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir.

Doğru ve kısa sürede yeterli bir GA4 raporlama hizmeti alabilmek için kurulum konusunda Anatomi ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede daha detaylı raporlamalara ulaşabilir ve daha kapsamlı bir raporlama oluşumu da elde edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ROIPUBLIC’ten Microsoft Bing Reklam Yönetimi Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir? →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.