Fiat 500X’ten İnternete Özel Reklam Filmi

Fiat 500X’ten İnternete Özel Reklam Filmi

Video sitelerinde ilk anlarında dikkat çekilebilmesi için internete özel versiyonu ile yayınlanan Fiat 500X reklam filmi, önemli bir başarı elde etti.

Markaların dijital mecralarda yaptığı çalışmaların başarılı olabilmesi için, diğer mecralara göre farklılaşması, çalışmanın yapılacağı siteye ve içeriğe göre hazırlanmış olması gerekiyor. Video içeriklerin ve video sitelerinde yer alan reklamların izlenilmeden geçilmesini engellemek için yaratıcı çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Hedefine ulaşan başarılı dijital çalışmalar için dijitale özel içerikler üretmek gerekiyor. Bazen üretilen içerikleri dijitale uyarlamak veya küçük farklılıklar yapmak da yeterli olabiliyor.

Bu durum video reklamlar için de geçerli. İnternet kullanıcıları Youtube gibi video sitelerinde izlemek istedikleri videoların başında yayınlanan reklamları 5 saniye sonunda izlemeden geçme seçeneğine sahip oluyor. Bu sebeple video reklamların etkili olabilmesi için ilk 5 saniyede dikkat çekmesi, marka ve ürün hakkında mesaj verebilmesi gerekiyor.

Bu gerçekten yola çıkan Fiat; global reklam kampanyasına ait Crossover’a İtalyan Yorumu isimli reklam filmini, Türkiye’de video sitelerinde kullanırken farklılaştırdı. Reklam filminde Fiat 500X görüntüsünü öne alarak küçük bir değişiklik yapan Fiat Türkiye, bu değişiklik ile reklam filminin izlenme oranlarını artırmış oldu.

Fiat 500X İnternete Özel Reklam

Dünyada bugüne kadar internete özel reklam uygulamaları yapmış markalar olmakla birlikte, otomotiv sektöründe Dünya’da ilk olarak Fiat Türkiye bu uygulamayı gerçekleştirmiş bulunuyor.

Google ile yapılan iş birliği kapsamında gerçekleştirilen Brand Lift çalışması sayesinde Fiat 500X’in öne çıktığı internete özel reklam versiyonunun daha fazla dikkat çektiği ölçümlendi. Bilindiği üzere Brand Lift, reklam çalışmalarının tıklanma ve gösterim verilerinin ötesine geçerek marka farkındalığı, yeniden çağırma ve marka ilgisi gibi analizler yapabiliyor.

 
Fiat’ın internete özel reklam çalışmasının bu başarısı, reklam videolarında ilk saniyelerin kullanıcıların ilgisini çekmesi gerektiğini de bir kes daha gözler önüne seriyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← MINI‘den Arabası Bozulan Sürücüleri Hedefleyen Zeki Bir Kampanya! G YOO’nun “İlk Sakinleri” Sosyal Medya Figürleri →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.