En İyi İçerikleri Oluşturabilmenin 4 Yolu

En İyi İçerikleri Oluşturabilmenin 4 Yolu

Okuyucunun ilgisini çekmeyi ve onları içerikte tutmayı başarmanızı sağlayacak 4 önemli bilgi.

İnternetten okuduğunuz makaleleri neden okuduğunuzu hiç merak ettiniz mi? Ya da internetin tüm dikkat dağıtıcı yönlerine ve tüm yoğunluğunuza rağmen bu içeriklerin dikkatinizi nasıl çektiği? Peki, bu içerikleri hazırlayanlar internet dünyasının geri kalanının bilmediği neyi biliyor olabilir?

Aslına bakılırsa psikolojik bazı faktörler bunda önemli rol oynuyor.  Popüler içeriklerin diğerlerinde olmayan “gizli bir sosu” olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer bir içeriğin daha iyi yazıldığını ya da daha “değerli” olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En azından bazı açılardan… Çünkü internet birbirinden değerli içeriklerle dolu ve bu ayrıştırıcı bir özellik değil. Yani sözlerini dinlediğiniz ve “guru” olarak tabir ettiğiniz kişiler aslında sizden daha akıllı değil. Onlar yalnızca belli başlı noktaları basitleştirerek anlatmayı tercih ediyor ve tabii birkaç önemli özellikten de yardım alıyorlar:

1.      Veri ve görselleri güvenilirliği artırmak için kullanın

içerik-istatistikler

İnsanlar,  fikirlerden çok veriye dayalı içeriklere daha fazla güvenir. Henüz sizi takip eden kişilerde güven duygusu uyandıramadıysanız veri kullanımını avantaja çevirebilirsiniz. İçeriğinizi destekleyen istatistiksel veri ve araştırmalar bulun.  Rakamsal veri kullanımı, içeriğinizin güvenilirliğini %75’e kadar artırabilir.

2.      Otorite belirtmek için alıntı yapın

içerik-alıntılar

“İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.” Henry Ford. Yazmak istediğiniz içerikte örnekte de gördüğünüz gibi konuyla ilgili yetkili bir ağızdan alınmış alıntılar paylaşırsanız yazınızı okuyan kişiler “eğer tırnak içinde bir bilgi paylaşılıyorsa doğrudur” şeklinde düşünür. Muhtemelen bunun sebebi başarılı ve iz bırakan kişilerin sözlerinden alıntılar yapmaya alışkın olmamızdır. Her iki şekilde de alıntılar işe yarar ve içeriğin bir otoriteyle ilişkilendirilmesini sağlar.

3.      Okuyucuyu yazıda tutmak için hikayeler anlatın

içerik-okuma

Neden filmleri, televizyon dizilerini ya da kitapları bu kadar çok severiz? Çünkü onlarda kendimizden bir şeyler buluruz. Ufak bir hikaye anlatımı bile içeriğinizde büyük bir fark yaratacaktır. Anlatmak istediğiniz şeyi genel hatlarıyla aktarmak yerine bir örnekle açıklayın. Bu, vermek istediğiniz mesajın zihinlerde bir resmini çizmeye yarar. Böylece okuyucunuzun dikkatini çekmeyi başarırsınız.

4.      İçeriğinizde alt başlıklar kullanmaya gayret edin

içerik

Tabii ki okuyucuyu heyecanlandıramazsanız onları sayfada tutamazsınız. Bu da mücadelenin %80’lik kısmını oluşturur. Kazanmanın yolu ise insanların nasıl içerik tükettiğini anlayabilmekten geçer. Bu makaleyi nasıl okuduğunuzu düşünün. Muhtemelen ilk önce başlığı okudunuz ve ilginizi çeken bir alt başlık bulana kadar yazıya göz gezdirmeye devam ettiniz. Şüphesiz bu bölümü de atlayıp sizi aydınlatacak bir bilgi bulana kadar yazıyı yeniden okumaya başladınız.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Freelancer’lar İçin Planlı Çalışma Rehberi Sosyal Medyada Başarıyı Yakalamanın 10 Kuralı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.