Down Sendromlu Çocuklara ve Ailelerine Söylenmemesi Gereken Söz

Down Sendromlu Çocuklara ve Ailelerine Söylenmemesi Gereken Söz

Canadian Down Syndrome Society, Down sendromlu çocuklar ve ailelerine söylenmemesi gereken sözün ne olduğunu hazırladığı duygusal kampanyada açıklıyor. 

Uyarı: FCB Toronto’nun kâr amacı gütmeyen Canadian Down Syndrome Society (Kanada Down Sendromlular Derneği)  için hazırladığı reklam filmi, İngilizce’de “S” ve “F” harfleriyle başlayan küfürlü kelimeler içeriyor.

Ancak, bu kelimelerin hiçbiri Down sendromu ile dünyaya gelen kişileri rahatsız etmiyor. Bu kelimeler haricinde bir tek kelimeyi onlar için kullanmamak gerekiyor: “Üzgünüm”. Down sendromlu bebeklere sahip ailelere de aynı şekilde bu kötü kelimeyi söylememek gerekiyor.

“Anything But Sorry” (Üzgünüm Haricinde Her şey) sloganına sahip iki reklam filmi, Google AdWords ile de destekleniyor. Örneğin Google’da “Down sendromuyla doğan bir bebeğe sahip ailelere ne söylemeliyiz?” gibi bir arama yapıldığında sonuçlar arasında “Üzgünüm hariç her şey” başlığıyla bu inisiyatif ilk sırada yer alıyor.

FCB Toronto’nun CCO’su Jeff Hilts, “Bu yıl Kuzey Amerika’da yaklaşık 9.363 bebek gelişim bozukluklarıyla dünyaya geldi. Bu kampanya, onlara hak ettikleri hoş geldin karşılamasını yapmak isteyen herkese bir şans veriyor” diyor.

Kampanyaya ait web sitesi anythingbutsorry.com’da Down sendromuyla ilgili daha geniş bilgiler yer alıyor. İlk videoda tüm sevimlilikleri, içtenlikleri ve doğallıklarıyla kamera karşısına geçen Down sendromlu bireyleri izliyoruz. İkinci videoda ise bu çocuklara sahip aileler deneyimlerini ve içgörülerini “Üzgünüm” kelimesinin ne kadar kırıcı olabileceği üzerinden aktarıyor.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Trafik Sıkışıklığına Göre Değişen İnteraktif McDonald’s Billboardu Bilim Kurgu Filmi Tadında Reklam Kampanyası →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.