Canlı Video Yayını Nedir, Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

Canlı Video Yayını Nedir, Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

Popüler sosyal ağların canlı video yayın özelliğini platformlarına entegre etmesiyle, canlı yayın büyük önem kazandı. Peki, bu trend neden bu kadar önemli?

Popüler sosyal medya mecralarının canlı yayın özelliğini platformlarına eklemesiyle birlikte, hepimizin haber akışı, birbirinden farklı yayınlarla dolmaya başladı. Çoğu insan, yayın yapmayı seviyor; öyle ki ne yayınlandıklarının çoğu zaman pek bir önemi olmuyor. İnsanlar, artık katıldıkları ve önemli buldukları etkinliklerde de yayın yapıyor, sıradan bir günde mutfakta yemek pişirirken de bir anda canlı yayına geçebiliyor. Ancak tüm pazarlama stratejilerinde olduğu gibi, markalar için canlı yayın konusunda hedef kitleye uygun içerikler üretmek ve hedefleri doğrultusunda çeşitli stratejiler denemek önem taşıyor.

Neden Canlı Video Yayını Kullanmalısınız?

İnsanlar canlı yayınlara, kaydedilmiş video içeriklerden daha fazla vakit ayırıyor. Bu konuda ikna olmadıysanız, aşağıdaki istatistikler dikkatinizi çekebilir:

1. İnsanların %80’i, bir blog içeriği okumak yerine bir markanın canlı yayın videosunu izlemeyi tercih ediyor.

2. İnsanların %82’si, markaların sosyal medya gönderilerini takip etmektense, canlı videolarını izlemeyi seçiyor.

3. Bir etkinlik yayını izlemiş olan kişilerin %67’si, daha sonra benzer bir etkinliğe katılmak için bilet alıyor.

4. İzleyicilerin %45’i, favori gruplarını, sanatçıları, fikir önderlerini canlı yayında izlemek için para ödeyebileceğini belirtiyor.

canli-yayin-trendi-2

Canlı yayın, iletişim sürecini kolaylaştıran bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Canlı yayın özelliğini birçok formatla değerlendirerek izleyicilerinizle aranızda güçlü bir bağ oluşturabilirsiniz.

Soru-cevap formatıyla gerçekleştireceğiniz bir yayın, kitlenizle sizi doğrudan buluşturacaktır ve aynı zamanda web sitesi trafiğinizi yükseltmenin en kolay yollarından biridir. Eğer bir marka yüzüne sahipseniz ya da fikir önderleriyle iş birliği içindeyseniz, canlı yayın röportajlarıyla yüksek etkileşimler alabilirsiniz. Röportaj yapılan kişilerin takipçi kitlenizin sevdiği müzik grupları, fenomenler arasından seçilmesi, alacağınız etkileşimle doğrudan ilgilidir.

‘Nasıl yapılır?’ videoları çekmek yerine, doğrudan göstermeye ne dersiniz? İnternet dünyasının sevdiği video formatını, canlı yayın özelliğine adapte edebilirsiniz. Böylece hem siz canlı yayın becerilerinizi geliştirirsiniz hem de canlı yayını eğitici bir formatta kullanarak kitlenizin dikkatini canlı tutmuş olursunuz.

En çok izlenen canlı yayın içerikleri, en yeni haberlerden oluşuyor. Konserler ya da konferanslar ise ikinci sırada yer alıyor. Şirketinizden yeni haberleri canlı yayınlarda paylaşmayı deneyebilirsiniz. Yeni bir ortaklık, yeni bir güncelleme, açılışlar ya da kapanışlar; aslında sıkıcı olan tüm şirket haberleri canlı yayınlar ile takip edilir olacaktır.

Canlı Yayın Özelliğini Etkili Kullanmak İçin:

1. Canlı yayınlara zaman ayırın ve güncellemeleri takip edin. Bu özelliği, konuya hakim olduğunuz kadar etkin kullanabileceğinizi unutmayın.

2. Doğal olun. İnsanların kurumsal olmayan yüzünüzü keşfetmesine izin verin.

3. Videoyu kaydedin. Çoğu platform, videonuzu tamamladığınızda kayıt edip etmek istemediğiniz soracaktır, videonuzu kaydedin ve tekrar paylaşın. Böylece yayına yetişemeyip, daha sonra izleyenlerden de yorum ve beğeni almaya devam edeceksiniz.

4. Yorumlara cevap verin. İnsanlar düşüncelerinin önemsendiğini fark ettiğinde, yayınınızda daha uzun süre kalacaktır.

Canlı yayın yapmaya hazırsanız; Facebook Live, Livestream, Instagram, Twitter, YouTube ve Scope gibi değerlendirebileceğiniz birçok platform sizi bekliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Medya Etkisi Nasıl Artırılır? Küçük İşletmelerin Facebook’tan Pozitif ROI Görememesinin 4 Sebebi →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.