Burger King’den Zorbalıkla İlgili Sosyal Deney

Burger King’den Zorbalıkla İlgili Sosyal Deney

Burger King, arkadaşlarının sataştığı bir öğrencinin mi yoksa zorbalığa uğramış bir burgerin mi daha çok tepki çekeceğini görmek istedi.

Öğrenciyken pek çoğumuza hoşumuza gitmeyen lakaplar takıldı, sınıfın ya da okulun üstünlük taslayan yaşça büyük çocukları yüzünden sonu kavgaya dönüşebilen sözlü ve fiziksel sataşmalara maruz kaldık… Sene 2017 olmasına rağmen, lise öğrencileri arasında fiziksel özelliklerin aşağılandığı, rencide edici sözlü ve fiziksel sataşmalar devam ediyor. Dünya çapında her yıl öğrencilerin %30’u bu tür zorbalıklara uğruyor.

Bu sözlere maruz kalan çocuklar için insanların araya girip olaya müdahil olup olmama eğilimlerini gözlemlemek isteyen Burger King, David Miami’nin hazırladığı sosyal deney “Bullying Jr.” ile toplumun yaşanan bu olaylara verdiği tepkiyi ölçmek istedi.

Aynı zorbalığı insanların verdiği Whopper Jr. siparişlerine de uygulayan Burger King, şekli bozulmuş – bir anlamda zorbalığa uğramış – hamburgerlerin mi yoksa birbirlerine yüksek sesle sataşan ve birbirlerini itip kakan çocukların mı daha fazla tepki çekeceğini görmeyi amaçladı.

Deneyin sonucuysa aslına bakılırsa hiç şaşırtıcı değildi. Müşterilerin %95’i parçalanmış Whopper Jr.’ları restoran yetkilisine şikayet etti. Liseli grubun birbirine sataşmalarıysa yalnızca %12 oranında tepki gördü…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← INFINITI QX60 Tanıtımı İçin Hazırlanan İnteraktif Facebook Oyunu IKEA’dan Komşu Gürültüsünü Unutturan Mobilyalar →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.