BTK Raporu: Türkiye’deki Mobil Abone Sayısı 70 Milyonu Geçti

BTK Raporu: Türkiye’deki Mobil Abone Sayısı 70 Milyonu Geçti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2014 yılının ilk çeyrek raporunu yayınladı. Rapora göre Mart sonunda Türkiye’deki mobil abone sayısı 70,1 milyona ulaştı.

BTK tarafından yayınlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü” raporunda yılın ilk çeyreğine ait internet ve cep telefonu kullanım rakamlarında yükseliş olduğu görülüyor. Rapora göre 2014 yılının ilk üç ayında GSM ve internet abone sayılarında artış yaşanırken, mobil cihazlar üzerinden internete bağlanan kullanıcılar da artmaya devam etti. Bu artışla birlikte Türkiye’deki toplam mobil abone sayısı 70.1 milyona yükseldi. Bu rakam nüfusa oranlandığında %91,5 penetrasyon oranına denk geliyor.

türkiye 2014 ilk çeyrek toplam mobil abone

BTK raporunda bir diğer dikkat çekici rakam mobil trafik hacmi oldu. Rapora göre 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki toplam mobil trafik hacmi 47,24 milyar dakika olarak gerçekleşti. Önceki üç aylık dönem ile kıyaslandığında toplam trafiğin %0,15 oranında; geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında ise %10,08 oranında artış olduğu görülüyor.

türkiye 2014 ilk çeyrek mobil trafik hacmi

BTK raporu ile ayrıca Türkiye’deki internet kullanım oranları da açıklandı. Rapora göre 2008 yılında 6 milyon genişbant internet abonesi olduğu görülürken, bu rakam 6 yılda 5 kat artışla 35 milyon aboneye ulaştı. Genişbant internet abonesinin nüfusa penetrasyon oranı ise yüzde 35,4 rakamına ulaştı.

türkiye 2014 ilk çeyrek genişbant internet abone

Genel pazar, sabir pazar, mobil pazar ile internet ve genişbant verilerinin açıklandığı BTK Türkiye Haberleşme Sektörü Raporu’nun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Apple Para Kazanma Amacı Güden Uygulamaları Yasaklıyor! TÜSİAD: Türkiye E-ticarette Potansiyelinin Gerisinde →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.