Avrupa’nın En Girişimci Kenti Londra!

Avrupa’nın En Girişimci Kenti Londra!

Avrupa’nın dijital girişimciliği en çok destekleyen kentleri araştırmasında Londra ilk sırada!

Lizbon’da gerçekleşen ICT 2015 etkinliğinde European Digital City Index açıklandı. Avrupa Birliği’nin dijital girişimciliği en çok destekleyen büyük kentlerinin sıralandığı liste için 90’dan fazla dijital girişimci, araştırmacı ve akademisyen tarafından kriterler belirlendi.

Araştırma sonucunda girişimcilik (startup) ve ölçek büyütme (scale-up) konusunda en çok destek sağlayan kentin Londra olduğu belirlendi. Listede her iki kategoride de Stockholm, Amsterdam ve Helsinki gibi kentlerin ilk sıralarda olması dikkat çekici.

avrupa girişimci

European Digital City Index, yerel ekosistemlerin güçlü ve zayıf yönlerini kıyaslama yoluyla belirlemek adına oldukça önemli bir araştırma. Dijital girişimcilik konusunda şehirler ve bölgelerin performansları hakkında yararlı bir kaynak olan araştırma aşağıdaki alanlarda fikir veriyor:

  1. Sermayeye Erişim
  2. Girişimcilik Kültürü
  3. Mentorlük ve İdari Destek
  4. Yetenekler
  5. İş Çevresi
  6. Dijital Altyapı
  7. Bilgi Yayılımları
  8. Pazar
  9. Yaşam tarzı
  10. Dijital Olmayan Altyapı

European Digital City Index hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz; metodolojisine şuradan ulaşabilir ve araştırmanın tamamını pdf haline şuradan indirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Davey Awards'tan Clockwork'e 3 Ödül Birden Enza Home’un SEO Ajansı Sempeak Oldu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.