Amazon’dan Sipariş Sahibi Evde Yokken Kargoyu İçeri Alan Sistem

Amazon’dan Sipariş Sahibi Evde Yokken Kargoyu İçeri Alan Sistem

Amazon Key ile Amazon’dan verilen siparişler, siparişi teslim alacak kişi adreste olmasa bile kurye tarafından evin içine kadar bırakılabiliyor.

Kargolarınız adresinize doğru yola çıktı fakat evde yok musunuz?  “Amazon Key” ile artık problem değil. Bir akıllı kamera, akıllı bir kilit ve mobil uygulamayla birlikte Amazon Prime üyelerinin sipariş ettiği ürün kargoları, kullanıcının izniyle birlikte ön kapıdan içeri girebilen Amazon görevlileri tarafından evin içine kadar bırakılıyor.

İlk bakışta, kargo bekleme sürecinde herhangi bir sebepten dolayı evde olamama durumunu ortadan kaldıracak ve kargo noktasına giderek paket arama derdine son verecek bu özellik, bir takım güvenlik sorularını da akıllara getiriyor. Kamera sistemi sayesinde eve girip çıkan Amazon kuryeleri mobil uygulama üzerinden görüntülenebilecek olsa da bazı kullanıcılar, kendileri evde yokken tanımadıkları yabancıların evlerine girmesine pek de sıcak bakmayabilir ve durumdan rahatsız olabilir. Öte yandan; köpeğinizi dolaştırmak için eve uğrayacak kişi ya da temizlik görevlileri de aynı yöntemi kullanarak ev sahipleri yokken bu sistem sayesinde evle ilgili çeşitli konuları halledebilir.

amazon-key-delivery

Amazon Key sistemiyle, kargosu yola çıkan kullanıcıya 4 saat önceden haber veriliyor. Kurye adrese geldiğinde adreste olduğu bilgisi kullanıcıyla paylaşılıyor. Öncelikle kapıyı çalan kurye, evde kimse olmaması durumunda el tarayıcısıyla ev sahibinden içeri girmek için izin istiyor. Siparişler ve adres bilgisinin doğruluğu Amazon tarafından onaylandıktan ve gerekli izin sağlandıktan sonra Amazon Cloud Cam kapının kilidini açıyor. Bu sırada ev sahibi mobil uygulama üzerinden evinde olup biteni izleyebiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← IKEA’dan Atlanmayan, Anlamsızca Uzun Reklamlar Kadınlar Hakkındaki Klişeler Heykel Olup Yıkılıyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.