ALS Hastalarının “Sesi” Olan Uygulama

ALS Hastalarının “Sesi” Olan Uygulama

Nemo motor nöron hastalıkları kliniği, hastalığın ileri evrelerinde sesini kaybeden ALS hastalarının sesi olacak etkili bir kampanya başlattı.

Her yıl, 1.000 kişiye ALS teşhisi koyuluyor. Bu hastaların tedavi olabilmesi için kaynağa ihtiyaç var. İtalyan motor nöron hastalıkları kliniği Centro Clinico Nemo, 21.7 bin farklı Sivil Toplum Kuruluşu olan bir ülkede bunu başarmanın yollarını arıyor. Fakat Nemo’nun istediği şey maddi yardım değil, ALS hastaları için çok daha önemli bir şey: Ses.

Kasların erimesine sebep olan ALS sebebiyle, hastalar hastalığın ilerleyen safhalarında sesini kaybediyor. Centro Clinico Nemo, tüm ülkenin ALS hastalarının sesi olmasını istedi ve McCann Worldgroup Italy’le birlikte “The Voice of Voices” (Seslerin Sesi) kampanyasını hazırladı. Kampanya için tek seferde 1 kelime kaydeden ve yalnızca 2 euroluk ücretli bir uygulama geliştirildi. Uygulama ile kelime kelime bir sözlük oluşturuldu.

100 milyondan fazla organik etkileşim alan kampanyaya, sosyal medyada trend haline gelen konuyla birlikte daha fazla insan katıldı. Harekete Eros Ramazzotti gibi ünlüler de dahil oldu. Gerçek seslerle binlerce kelime ALS hastaları için hazırlanan ve onların sesi olacak sözlüğe eklendi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Noel Baba’nın Varlığına İnanıp Küresel Isınmayı Reddedenleri İkna Kampanyası Mercedes, Vandalizm Kurbanlarının İsimlerini Otobüslerine Verdi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.