Ajanslar İçin “İtibar Yönetimi” Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama, Konular 09 Eyl 2015
Ajanslar İçin “İtibar Yönetimi” Neden Önemlidir?

Ajanslar hizmet verdikleri müşterilerinin itibar yönetimi kadar, kendi markalarını da gerek geleneksel gerek dijital mecrada en iyi şekilde temsil etmelidir.

Ajanslar müşterileri ile ilgilenirken zaman zaman kendilerini ihmal edebiliyor. Sosyal medyada aktif olarak yer almayan ve kendini tanıtmak için çalışmayan ajansların becerilerini ve tecrübelerini kendileri için de kullanması gerekiyor. Çünkü ajanslar için itibar yönetimi büyük önem taşıyor.

Ajansların itibarını ajanstan çıkan işler ve bu işleri yapan insanlar belirliyor. Başarılı itibar yönetimi sağlayan ajanslar, bu konuya önemli oranda zaman ve enerji harcıyor. Böylece rakipleri arasında öne çıkmayı başararak müşterilerin gözünde daha farklı bir duruş sergiliyorlar.

Nationwide‘ın CMO’su Matt Jauchius Ad Age CMO Summit’te, “Ajansınıza satıcı gibi davranmayı bırakın” diyerek ajansların kendi itibarını önemsemiyor olmasını eleştirmişti. American Express‘ten John Hayes ise geçen yılki 4A’s Transformation Conference’de yaptığı konuşmada, “Değer verdiğim bir ajans çalışanının hatalı olduğumu söylemesini seviyorum” ifadesini kullanarak ajansların gerekli durumlarda sesini çıkarmasının önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi.


Ajans başkanından ajans çalışanlarına kadar sektörde profesyonel olarak yer alan herkes, sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu biliyor. Ne kadar fazla internet fenomeni markanızı tanır ve sizin işinize değer verirse iyi müşterilerle iletişime girme olasılığınız o kadar artıyor.

Kendi ajansınız için gerçekleştireceğiniz itibar yönetimi çalışmaları, nihayetinde ajans çalışanlarını ve müşterileri mutlu, ajansı ise daha başarılı bir yer haline getiriyor. Bu çalışmalar günün sonunda ajansınızın büyümesine oldukça yardımcı olacaktır.

ajans itibar yönetimi

Yüksek itibara sahip ajanslar birçok farklı kitlenin dikkatini çekmeyi başarır. Farklı kitleler size yeni güçler kazandırır ve ajansınız için gerçekleştirdiğiniz itibar yönetimi sizi daha iyi yerlere getirir.

  • Yeni işletme danışmanları, çünkü sizi seçebilirler.
  • İnsan kaynakları, çünkü size iyi çalışanlar önerebilirler.
  • Pazarlamacılar, çünkü markalarını size emanet edebilirler.
  • Meslek odaları, çünkü konferanslarında sizden bahsedebilirler.
  • Basın, çünkü bu üçüncü partiler sesini yükseltebilir.
  • Çalışanlar, çünkü en güçlü pazarlamacınız olabilirler.
  • Tüketiciler, çünkü eğer işiniz onlar için sosyal kazanca dönüşürse altın değerinde olursunuz.

En iyi ajansların listesini yapacak olursak sadece birkaç tanesinde hemfikir oluruz. Bunun sebebi, çok azının kendisi için başarılı itibar yönetimi gerçekleştirebilmiş olmasıdır. Ajansınızın itibarı yalnızca kendinize de müşterilerinize verdiğiniz önemi verdiğiniz zaman güçlü olabilir.


En iyiler arasında bilinen ajanslar üç ortak özelliğe sahiptir:

1. Başarılı medya ilişkileri

Dikkat çekici hikayelerden başarıyla tamamlanan işlere kadar müşterilerinizin hakkınızda bilgi almasını sağlayın. Medya ile ilişki kurmanın ve sektörde görünür olmanın önemsiz olduğunu bir an için bile düşünmeyin.

Zaman zaman ajansların kendi reklamlarını pazarlamacıların önemsemediği düşünülüyor. Aslında pazarlamacılar ve markalar ajansların işlerini takip ediyor. Bu kişiler için ajansların kendini basılı ya da dijital medyada nasıl temsil ettiğine büyük önem veriyor. Bu işler için vaktiniz olmadığını düşünmeyin. Medyayla başarılı ilişkiler kurarak onların hakkınızda olumlu yorumlarda bulunmasını sağlayın.

ajanslar için itibar yönetimi


2. Ajansların kreatif sosyal medya hesapları

Ajansların medyayla başarılı bir ilişki kurması çok önemli olsa da, kendi hesaplarını yönetmeleri de olmazsa olmazlar arasında. Kendi sosyal medya hesaplarınıza hizmet verdiğiniz müşteri gibi davranmanız gerekiyor. Bunu yaparken sosyal medya hesaplarınızın ne kadar harika olduğunuzu söyleyen bir çığırtkana dönüşmemesine dikkat etmeniz gerekiyor.

En iyi ajanslar kendi kanallarına müsterilerininki kadar çok özen gösteriyor. Bunun için zaman zaman halihazırda ekibinizde olan kişilerden oluşan küçük bir ekip kurmak ve bu çalışmalar küçük bir bütçe ayırmak gerekebilir. Doğru yaparsanız buna değecektir. Zaten bir ajans neden keyifli, proaktif ve dikkat çekici sosyal medya çalışmalarını kendi markası için de yapmasın ki?


3. “İtibar Yönetimi” sorumlusu

Bütün iyi ajanslarda sektörde değer verilen bir iletişim lideri vardır. Bu kişi, zorlu telefon görüşmelerini yapar, CEO’ya ya da ajans başkanına görüşmelerin nasıl iyileştirilebileceği hakkında fikir verir, kızgın kullanıcıların tweetleriyle başa çıkar.

İtibar yönetimi konusunda yetkin olan bu kişi bir hikayenin şahane, nötr ya da zarar verici olup olmadığını değerlendirir. İster tam zamanlı olsun ister yarı zamanlı yetkileri, duygusal zekaları ve markanızı en önemli kitleyle paylaşma yeteneğine sahip olan bu kişi ajansınızın geleceğini değiştirebilir.


Profesyonel olarak itibar yönetimi hizmeti sunan ajansların, kendi markalarını nasıl temsil ettikleri hem sektördeki konumlarını hem de müşterilerinin karşısındaki duruşlarını güçlendirir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram’da Nasıl Reklam Verilir? En Önemli Sosyal Medya Kuralları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.