YouTube’a Yeni Canlı Video Yayın Özellikleri Geldi

YouTube’a Yeni Canlı Video Yayın Özellikleri Geldi

YouTube’a eklenen gelişmiş canlı yayın özellikleri, yayıncıların daha etkili videolar hazırlamasını sağlayacak.

Meerkat yükseldi ve ardından sert bir düşüşle piyasadan silindi, Periscope kendisini cazip kılmak için sunduğu özellikleri artırdı ve son olarak Facebook da canlı yayın alanına iddialı bir giriş yaptı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, çevrimiçi video lideri sessizliğini sürdürdü. YouTube sessizliğini, ‘her yerden canlı yayın’ trendinin bir parçası halindeki, bir dizi yeni canlı yayın seçeneğiyle bozuyor ve bu hafta duyurduğu ve platforma eklediği yayın araçlarıyla, canlı yayını bir sonraki seviyeye taşıyor.

Canlı video yayınları için özelliklerden biri ‘chat replay’ (sohbeti yeniden oynatma). Chat replay, yayıncıların canlı video yayını bitse de izleyicilerin ne yorumlar yaptığı, yayın hakkında neler konuştuğunu baştan sona görüntüleyebilmesini sağlıyor. Böylece yayıncılar ve onları takip eden topluluk arasındaki bağ güçleniyor. Yayınlara farklı anlamlar katan yorumlar, yeniden okunabiliyor.

YouTube’un canlı video yayınlarıyla ilgili bir diğer güncellemesi de, yayınlara otomatik olarak İngilizce altyazı eklenmesi. Canlı otomatik konuşma algılama (LASR) teknolojisiyle desteklenen altyazı özelliği, canlı video yaratıcılarının maliyetsiz bir şekilde daha fazla insana ulaşmasını sağlayacak. Otomatik altyazılar tabii ki her zaman %100 doğru olmayacak fakat düzenleme ya da yayıncının altyazı oluşturma seçeneği, kaliteyi artıracak.

Çevrimiçi video platformuna gelen bir diğer yenilik ise coğrafi etiketler. Yaratıcılar, yaptıkları canlı yayınlara konum etiketleri ekleyebiliyor. Özellikle kriz anlarında Periscope ve Facebook Live’da popülerliğini kanıtlayan bu özellik sayesinde izleyiciler yakın çevrelerinde neler olduğunu, insanların neler deneyimlediğini öğrenebilecek.

Platforma eklenen son yenilik ise şimdiye kadarki en enteresan YouTube canlı yayınlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Super Chat sisteminin bir parçası olarak, YouTube kullanıcıları IFTTT ile birlikte birbirlerinin yayınlarına ve diğer internet cihazlarıyla bağlantı kurabilecek.

Türkiye’den kullanılamayan ücretli Super Chat özelliğiyle kullanıcılar, canlı yayınlara yaptıkları yorumların altını çizebiliyor, canlı yayın yapan ve akıllı aydınlatma kullanan bir yayıncının ışıklarını söndürüp yakabiliyor, ekranda bir drone uçurabiliyor, konfeti patlatabiliyor. Yani temelde, yayıncının tanımladığı internet bağlantılı cihazları, API yoluyla kullanabiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter’a Yeni Paylaşım ve Tweet Kaydetme Özellikleri Eklendi Her Cildin Dilinden Konuşan Bioderma'nın yeni Kreatif Ajansı DONE Agency Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.