YouTube, Web Uygulamasına Dikey Video Desteği Geldi

YouTube, Web Uygulamasına Dikey Video Desteği Geldi

YouTube, Stories ve IGTV’de kullanılan dikey video formatını web sitesinde ve mobil uygulamasında desteklemeye başladı.

Pek çok film ve video yapımcısı nefret etse de kaliteyi bozduğunu iddia etse de dikey video formatı tüketimi giderek artıyor. Stories kullanımının yaygınlaşması, buna en büyük örneklerden. Video platformlarının da kendilerini bu doğrultuda ayarlaması gerekiyor.

YouTube’un son geliştirmesi, kullanıcıların hem web sitesinde hem de mobil uygulamada dikey videoları görüntüleyebilmesini sağlıyor. Herkes tarafından pek olumlu karşılanmayacak güncelleme, artan dikey video talebini karşılamak için yapıldı. Stories kullanımı Facebook uygulamasında bile artıyor. Her gün 1 milyardan fazla kişi Stories kullanıyor. Özellik, diğer içeriklerden 15 kat hızlı büyüyor.

IGTV’nin de kullanılmaya başlamasıyla birlikte, YouTube da bu yönde hareket etmeye ve daha fazla dikey video seçeneği göstermeye başladı. Kullanıcı trendlerini takip etmek, platform açısından olumlu.

Eğer dikey videoları daha önceden reddediyorsanız şimdi denemeye başlamak için iyi bir zaman olabilir. Herkese uygun bir format olmasa ve görüntü kalitesinden ödün vermek zorunda kalsanız da dikey videolara bir fırsat verebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İstanbul Ticaret Üniversitesi Dijital Medya Operasyonları İçin Destex Digital’i Seçti! Twitter 100 Milyon Dolar Kâr Etti Fakat 1 Milyon Kullanıcı Kaybetti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.