Yeni SEO Teknikleri Nelerdir?

Konular, SEO & SEM 13 Mar 2013
Yeni SEO Teknikleri Nelerdir?

Yeni SEO teknikleri, sitenizin arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için eskisinden farklı uygulamalar içeriyor.

Geleneksel link building (basitçe web sitenize yönlendirilen link sayısını artırmak), son ve en etkili Google güncellemeleri yüzünden, artık uzun dönemde kullanışsız olarak nitelendiriliyor.

Şimdiye kadar web sitelerine yönlendirilen link’lerin sayısını artırmak için arama motoru algoritmalarının eksikliklerinden faydalanıldı ve kullanıcı deneyimi geliştirilmedi. Arama motorları, çoğunlukla iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak ile ilgilendiği için, bu eksiklikler Google’ın Panda ve Penguin gibi algoritma güncellemeleri tarafından dolduruldu. Bugün modern dijital ajanslar, yeni SEO teknikleri kapsamında geleneksel link building’i arkaplana alıp, kazanılmış medya (earned media) olarak bilinen yeni bir konsepti benimsediler.

Kazanılmış Medya nedir?

Kazanılmış medyadaki “kazanılmış”, markanızın online yayınlar kapsamında bir yerleştirme için ödeme yapmak yerine bu yeri kaliteli içerik ile kazandığı bir yaklaşımdan geliyor. Bu yerleştirmeyi kazanmak sadece gerçekten kaliteli içerik ögelerinin oluşturulması ile gerçekleştirilebilir. İçerik ögelerinin “değerli” olarak sayılması için eğiten, eğlendiren ya da bir sorunu çözen kaynaklar olması gerekir.

Bu içerikler, konu başlığının arkasındaki ana fikirlerin altını çizen “teaser” niteliğinde özetler halinde yayınlanabilir. İçeriğin tamamına ulaşmak üzere, daha fazlasını öğrenmek isteyenler için makalenin içinde bir link bulunur. İçeriği görüntülemek ya da indirmek için “kişisel bilgilerini giren kullanıcılar”, kazanılmış medya kampanyalarının hedefi olan en değerli veriyi oluşturur.

Kazanılmış Medya Nedir Ve Pazarlama İçin Neden Önemlidir? başlıklı yazımızda kazanılmış medyanın detaylı tanımını ve dijital pazarlama çalışmalarındaki önemini inceleyebilirsiniz.

Kazanılmış Medya ve Link Building  arasında ne fark var?

Link building’in ana hedefi, web sitenize yönlendiren link’lerin sayısını artırmaktır. Kazanılmış medya kampanyaları, web sitenize de link temin eder fakat bu temel amacı değildir. Gerçek iş değeri oluşturma alanları, büyüyen potansiyel müşteri listelerine (lead), online satışlara ve artan marka farkındalığına odaklanıyor. Bu hedefler gerçekten kaliteli içerikler ile kazanılmış medya kampanyaları aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Peki sonuçlar nasıl?

Önceden beri link building girişimleri artmış arama motoru rank’leri ile sonuçlanırdı. Yani, sitenize link veren dış sitelerin sayısı arttıkça, bu sitenizin Google sonuçlarında daha fazla görünmesini sağlardı. Bugün yeni SEO teknikleri kapsamında, arama motoru rank’lerinin artmasına sebep olan algoritmik eksiklikler, Panda ve Penguin güncellemeleri ile giderildi. Ayrıca site içi (inbound) link’lerin sayısını artırmanın da kullanıcıya bir faydası olmadığı yaklaşımı ile bu eski yöntem arama motoru algoritmalarının kullanıcı odaklı geleceğinin bir parçası olmayabilir.

Kazanılmış medya kampanyalarının sonuçları ise şöyle:

  • Arama motoru sonuçlarında daha fazla görünürlük
  • Kaliteli trafikte artış
  • Potansiyel müşterilerde artış
  • Online satış & dönüşüm oranlarında artış
  • Online marka farkındalığı ve itibarda artış

Yeni SEO teknikleri kapsamında online içerik pazarlama, link building yerine, sosyal medya ve kazanılmış medya kampanyalarına yöneliyor. Sosyal medya ve SEO için önemi başlıklı yazımızda, sosyal platformlar üzerinden oluşturulan sosyal sinyallerin yeni SEO teknikleri için önemini ve bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken teknikleri inceleyebilirsiniz.

Kazanılmış medya; markanızın, eğiten, eğlendiren ya da hedef kitlenin sorunlarını çözen orijinal ve kaliteli içerik ile kullanıcıya değer kazandırmasını sağlıyor. Bu sayede, arama motorları tarafından ödüllendirilerek, müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Ajanslar İle Çalışırken Verimi Artırmanın Yolları Sosyal Medya Pazarlama Kampanyaları Etiket Kullanımı →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.