Yaratıcı Instagram Kampanyaları İçin Öneriler

Yaratıcı Instagram Kampanyaları İçin Öneriler
Yaratıcı Instagram kampanyaları ile görsel bir hikaye yaratmak, hedef kitlenizle samimi bir iletişim kurmanızı ve sadık takipçiler kazanmanızı sağlar. Markalar artık sosyal medyayı öncelikli pazarlama mecrası olarak kullanmaya başladı. Pek de eski olmayan bu mecra sürekli güncellenerek büyümeye devam ederken, Instragram bu dünyada önemli bir yer tutuyor. 2010 yılıyla kıyaslandığında Instagram dev bir global kitleye ulaştı. Akıllı telefon kullanan hemen herkes, gerek mesleki gerek kişisel amaçlarla burada fotoğraflarını paylaşıyor. 300 milyon civarındaki kullanıcı sayısıyla Instagram, pazarlama sektörünün de gözde sahası olarak görülüyor. Sosyal medyanın parlayan yıldızı hakkında öğrenilecek daha çok şey var. Yaratıcı Instagram kampanyaları oluşturmak için bugüne kadar yapılmış işlerden ilham almak faydalı olabilir.
1. Ürününüz ne olursa olsun Instagram yaratıcılık için fırsat yaratır. En az ilgi çekici markalar bile Instagram kullanıyor. Ürününüz ne olursa olsun burada yapabileceğiniz çok şey var. Görsel açıdan eğlenceli, merak uyandırıcı ve değerli olduğu sürece Instagram'da başarılı olabilirsiniz. Örneğin kalem oldukça sıradan gözüken ve ilgi çekici olmayan bir ürün olmasına rağmen Sharpie'nin Instagramda 100 binin üzerinde takipçisi var. Sharpie bu bu platformda sanat üretiyor. Sharpie marka kalemlerle yapılan işler çok sayıda hedeflenmiş kitle tarafından takip ediliyor. Sanatçılar ve grafikerler de dahil olmak üzere herkes bu paylaşımları seviyor.
2. Müşterilerinizin size yardım etmesine izin verin. Instagram paylaşımlarına baktığımızda insanların gündelik hayatlarında fotoğraf çekmeyi sevdiğini görüyoruz. Güzel servis edilmiş bir yemek, bir özçekim veya önemli bulunan anların fotoğraflarıyla sık sık karşılaşıyoruz. Çekilmeye değer bulunan her şey fotoğraflanıyor. Bu sayede özçekim, 2013 yılında Oxford sözlüğüne girmeyi başardı ve özçekimin yansımalarını Instagram'da ve diğer sosyal medya hesaplarında sık sık görebiliyoruz. Bu akımdan faydalanmak markalar için oldukça akıllıca bir strateji olabilir. Müşterilerin ürününüzle birlikte fotoğraf çekmesini sağlamak yaratıcı Instagram kampanyaları arasında yer alıyor. Böylece müşteriler markanın bir parçası haline geliyor ve daha hedef kitle için daha güvenilir bir imaj sergileniyor. Her iki açıdan da bu çok avantajlı! Starbucks, takipçilerinin çektiği fotoğrafları kendi sayfasında paylaşarak takipçileriyle bağını güçlendiriyor ve dikkat çekmeyi başarıyor.

Another beautiful day. #Cheers #Regram: @aalbarout

Starbucks Coffee ☕ (@starbucks) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


3. Daha fazla kişiye ulaşın. Markanızı hedef kitleye ulaştırmak sizin göreviniz. Bunun için milyonlarca Instagram kullanıcısının dikkatini çekmeniz gerekiyor. Kitlenizin ilgilendiği konuları tespit ederek bu minvalde içerik üretin. Moda dünyasının popüler ismi Kendall Jenner, 2014'ün son aylarından bu yana güzellik ürünleri markası olan Estee Lauder'in yüzü ve kişisel Instagram hesabından markayla ilgili paylaşımlarda bulunuyor. Yaratıcı Instagram kampanyaları hazırlarken sizin için markanızı tanıtacak kişilerle çalışabilirsiniz. Bunun için hedef kitlenizin sevdiği kişileri tercih edin. Daha küçük bütçelere sahip Instagram kampanyaları için, işinize faydalı olacak daha az tanınmış kişilerin sizin için paylaşım yapmasını sağlayabilirsiniz.
4. Sosyal medya etkileşimlerinizi arttırın. Araştırmalara göre Instagram etkileşimleri Facebook ile kıyaslandığında 15 kat daha büyük bir etki yaratıyor. Bunun çok şaşırtıcı olduğunu söyleyemeyiz çünkü görseller daha hızlı anlaşılıyor ve daha fazla dikkat çekiyor. Marc Jacobs, 2014 yılının baharında çok etkileşim alan bir Instagram kampanyası başlattı. Modaevi, ilham veren modellerden #CastMeMarc etiketiyle ilgi çekici fotoğraflar paylaşmasını istedi. Kampanya büyük bir başarıya ulaştı. Sonunda seçilen 2 model markanın yüzü olarak Ağustos ayının Teen Vogue dergisinde yer aldı.
5. Marka hikayenize farklı bir bakış açısı getirin. Kamera arkası görüntüler markanızın bir logodan ibaret olmadığını anlatmak için bulunmaz bir fırsat. Katıldığınız etkinliklerden yeni bir ürününüzün ortaya çıkış hikayesine kadar çok sayıda malzemeyle bunu başarabilirsiniz. Victoria's Secret'ın 9.2 milyondan fazla takipçisi var. Elbette iç çamaşırı giyen modellerin bu sayının fazla olmasında büyük etkisi var ama bunu tek başına bir sebep olarak görmek büyük bir hata olur. Marka, #somethingbigiscoming etiketiyle sahne arkası görüntüler paylaşıyor ve bu görüntüler takipçiler tarafından inanılmaz ilgi çekiyor. Bu heyecan verici kampanya takipçilere özel olduğunu hissettiriyor.

And here's that selfie…thnx @behatiprinsloo & @joansmalls! #VSSwimSpecial

Victoria's Secret (@victoriassecret) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


6. Fenomenler size yeni kapılar açsın. Instragram fenomenleri markanızın ulaşmasını istediğiniz hedef kitleyle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Bu kişiler ürün ya da kampanyalarınızı kendi yorumlarıyla sunarak hedef kitleniz üzerinde hatrı sayılır bir etki yaratabilir. Böylece varış sitelerinize önemli oranda trafik çekebilir ve gerçek zamanlı aktif etki yaratabilirsiniz. Bu konuda Deliciously Ella çok başarılı bir örnek sergiledi. İngiltereli blogger, yemek temalı blogunda sektörde boy gösteren markalara yer vererek isimlerini duyurmalarını sağladı.
7. İkna edici bir tanıtım şekli bulun. Tüketici reklama bağışıklık kazanmıştır. Televizyonda reklam görünce kanalı değiştirir ya da tanıtım maili gelince okumadan siler. Bu nedenle onların dikkatini çekmek için özenli bir çalışma gerekir. Instagram'da paylaşacağınız imajlar, kurumsal bir bültenle aynı hissi vermez. Her şeyden önce daha tercihe dayalı ve özel bir alanda hedef kitlenizin karşısına çıkma şansı veriyor. Yaratıcı Instagram kampanyası bu nedenle büyük etki yaratmaya açıktır. Nike'ın Instagram hesabına göz atarsanız, ürünün sağladığı deneyimler üzerinden ortaya çıkan harika fotoğraflar göreceksiniz. Bu paylaşımlar sayesinde hesabı 10 milyon kişi takip ediyor.
Sonuç Instagram geleceği en parlak platformlardan biri olarak dikkat çekiyor. Sosyal medya dünyasında markalı video içerikler ya da imajlar en fazla bu platformda görüntüleniyor. Görsel hikaye anlatımı marka farkındalığı yaratmak ve hedef kitleyle iletişim kurmak için büyük fırsatlar sunuyor. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve platformu tanımak için ihtiyacınız olan zamanı kendinize verin.
Etiketler:

İlgili Haberler

Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Devamını Oku >
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Devamını Oku >
Apple Watch Uygulamaları
Apple Watch Uygulamaları
Devamını Oku >
Instagram’da Satış Yapmak İçin 10 Yöntem
Instagram’da Satış Yapmak İçin 10 Yöntem
Devamını Oku >
McDonald’s Sosyal Medya Kampanyası: #SeniSendenAlanLezzet
McDonald’s Sosyal Medya Kampanyası: #SeniSendenAlanLezzet
Devamını Oku >
En İyi Sevgililer Günü Kampanyaları 2015
En İyi Sevgililer Günü Kampanyaları 2015
Devamını Oku >
Ülker Laviva Stop Motion Instagram Yarışması
Ülker Laviva Stop Motion Instagram Yarışması
Devamını Oku >
Albeni’den Instagram’da XOX Oyunu
Albeni’den Instagram’da XOX Oyunu
Devamını Oku >