Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır?

Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır?

Kurumsal Facebook sayfalarında, kapak fotoğrafları önemli bir etkiye sahiptir. Yaratıcı Facebook kapak fotoğrafları ile Facebook sayfanızı daha verimli kullanabilir ve takipçilerinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Facebook kapak fotoğraflarınızı ne sıklıkta değiştiriyorsunuz? Ayda bir defa? Yılda bir defa? Kapak fotoğraflarının kalitesi, değişme sıklığı ve amaca uygunluğu sayfanızın fanlarını ve potansiyel takipçilerinizi etkilemeniz açısından mühim faktörlerdir. Markaları göz önüne alarak derlediğimiz yaratıcı Facebook kapak örnekleri ile neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır?


1. Tatil Ruhunu Yaşatın ve Mevsimlere Göre Kapak Fotoğraflarını Güncelleyin

Facebook kapak fotoğrafınız, değişen mevsimlere ve tatillere ayak uydurmalı. Ayrıca tatiller ve önemli günlerde dikkat çekici kapak fotoğrafları ile fanlarınızın ilgisini çekebilirsiniz. PicMonkey ya da Canva gibi ücretsiz araçları kullanarak, bu tür kapak fotoğrafları tasarlamanız da oldukça kolay.

Örneğin, Cystic Fibrosis Canada’nın hazırladığı kapak fotoğrafı amaca hizmet eden iyi bir görsel.

image-1


2. Trendlere Göre Hareket Edin

Eğer perakende sektöründe iş yapıyorsanız, yeni ürünler ya da endüstriyel trendleri takip edin ve reklamınızı kapak fotoğrafınız aracılığıyla duyurun. PiperLime ayakkabı firması, geçtiğimiz yılın yükselen moda trendlerinden biri olan çizgili kıyafetleri, ayakkabılarla kombinleyen yaratıcı bir Facebook kapak fotoğrafı çalışması yapmış.

image-2


3. Fanlarınızı Bir Uygulamaya Yönlendirin

Markanız, yeni bir uygulama geliştirdiğinde, bunu sosyal medyadaki fanlarınıza duyurmanın en iyi yollarından Facebook kapak fotoğrafını kullanmaktır. Sayfanızdaki güncellemeleri takip eden kullanıcılar, yeni uygulamadan etkileyici bir görsel ile haberdar olarak, uygulamaya kolayca yönlendirilebilir.

Facebook uzmanı Jon Loomer’ın, yeni uygulaması ile duyuran Facebook kapak görseli de bu amaçla yapılmış.

jb-jon-loomer


4. Yeni Ürünleri Sergileyin

Bu tür bir kapak fotoğrafı stratejisi, özellikle üretim bazlı çalışan bir firma iseniz oldukça verimli olacaktır. Facebook sayfanıza hızlıca göz atan birinin ilk dikkatini çeken kapak fotoğrafınızdır. Görselde yeni ürünle ilgili açıklamalar, piyasaya sürüleceği tarih ve ürünü tanımlayan birkaç kelimenin yer alması uygun olacaktır.

Benefit Cosmetics, yeni ürünü Agent Zero Shine için bu amaçla bir Facebook kapak görseli yapmış.

image-4


5. İştahlarını Açın

Bir restoran zinciri, catering hizmeti veren bir firma ya da yiyecek-içecek endüstrisinde iş yapan bir şirketseniz, sizin için harika bir öneri: Fanlarınızın iştahını açacak görseller kullanın! Sezon değişikliklerinde menünüze eklediğiniz spesiyaller ve iddialı olduğunuz yemekleri fotoğraflayın ve farkınızı ortaya koyun.

Burger King, McDonald’s, Arby’s gibi dev fastfood zincirleri yaratıcı Facebook kapak fotoğrafları konusunda epey çalışkanlar.

image-5


6. Hashtag Projelerinizi Facebook Üzerinden Tanıtın

Facebook, bir süre önce hashtag’leri desteklemeye başladı ve birçok firma Facebook üzerinden hashtag’lerini yayarak büyük başarıya ulaştı. Hashtag’lerinizi Facebook profil fotoğrafınızın sağ alt kısmına yerleştirebilir ve fanlarınızın sizden daha sık söz etmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi.

jb-frends


7. Fanlarınıza Özel Uygulamaları ya da İndirimleri Gösterin

2013 Syncapse raporuna göre, Facebook kullanıcılarının % 42’si, markaların Facebook sayfalarını kupon, indirim ya da hediye kazanmak amacıyla takip ediyor.

Öyleyse, onlara istediklerini verin! Fanlarınıza özel indirimleri, hediyeleri ve kuponların tanıtımını ilk olarak kapak görsellerinde yapın.

Lüks restoran zinciri Riverhorse, Facebook’a özel indirimlerini bu şekilde sayfasına taşımış.

jb-riverhorse-on-main


8. Yıldönümlerini Kutlayın

Markalar, kendileri için köşe taşı olan tarihleri ve kuruluş yıldönümlerini Facebook üzerinden kutlamaya bayılır! Buna benzer tarihlerde, fanlarınıza teşekkürünüzü belirten yaratıcı Facebook kapak fotoğrafları kullanabilirsiniz.

Facebook, 10. Yıldönümünü kapak fotoğrafı ile kutluyor.

image-8


9. Yeni Fikirlere Öncülük Edin

İnsanları markanızın web sitesine yönlendirecek, sayfa beğeni sayısını artıracak fikirler üzerinde çalışın.

Braid Creative & Consulting firmasının Facebook kapak fotoğrafı, sayfa beğenisine teşvik eden bir görsel.

jb-braid-creative-consulting


10. Harekete Geçmeyi Teşvik Edin

Kapak fotoğrafları, fanlarınızı harekete geçirebilecek etkili bir araçtır. Mağaza etkinlikleri, yeni ürün lansmanları gibi duyurularla, fanlarınızın satış merkezlerinize gitmelerini teşvik edebilirsiniz.

Özellikle e-ticaret siteleri, yeni ürünler ve siteye özel ayrıcalıklarla ilgili fanlarını bilgilendirmek için kapak fotoğraflarını sıklıkla kullanıyor. Aşağıdaki örnekte, Travelocity’nin bu amaçla hazırladığı bir kapak fotoğrafı bulunuyor.

jb-travelocity


11. Acele Etmeleri Gerektiğini Söyleyin 

Sınırlı süre için planlanan bir indirim haberini ya da bir limitli üretim ürününü Facebook kapak fotoğrafınız ile haber verin.

Facebook sayfanızda bu tür bir kapak görseli kullandıktan sonra, satışlarınızı ölçmeyi ihmal etmeyin. Yöntemin verimliliği ve hangi sıklıkta kullanılabileceği ile ilgili önemli bir ipucu olabilir.

Yazılım şirketi HubSpot, “Flaş İndirim” duyurusunu bu yolla fanları ile paylaşmış.

jb-hubspot


12. Eğlenceli Olun!

Bütün kapak fotoğrafları “satışa” yönelik olmak zorunda değil! Bazen yalnızca fanlarınızla markanın duygusal bağını güçlendirecek eğlenceli görseller de beklenmedik etkiler yaratır. Bu konudaki en başarılı örneklerden biri, e-mail pazarlama firması MailChimp’in kapak fotoğrafı olabilir.

jb-mailchimp


13. Otorite Oluşturun

Markanızın iddialı olduğu alanları, iyi yaptığı işleri gösterin. Örneğin, Nathalie Lussier’ın Facebook sayfasını ilk kez ziyaret eden birisi, bu kapak fotoğrafı ile kendisinin kim olduğuna ve uzmanlık alanına dair fikir edinebilir.

jb-nathalie-lussier


14. Ne Yaptığınızı Gösterin

İyi bir Facebook kapak fotoğrafı, şirketinizin ya da kişisel markanızın ne yaptığını en basit ve yalın biçimde anlatabilecek araçlardandır.

Bir tasarımcı ve blogger olan Katelyn Brooke, örnekteki Facebook kapak fotoğrafında tam olarak bunu anlatmış.

jb-katelyn-brooke


15. Rekabetteki Yerinizi Gösterin

Rakipleriniz karşısındaki rekabet avantajlarınız neler? Fanlarınıza bunlardan bahsedin, sizi farklı kılan şeyleri anlatın. Çiçek gönderim şirketi Bouqs, rakipleri ile (“other guys”) fiyat farkına dayanan rekabet avantajını bu görsel ile anlatmış.

jb-bouqs


16. Diğer Sosyal Mecralardaki Sayfalarınızı Tanıtın

Sosyal medyadaki takipçilerinizin yalnızca Facebook ile kısıtlı kalmasını istemiyorsanız, Pinterest, Twitter, Instagram gibi diğer sosyal medya hesaplarınızı kapakta duyurabilirsiniz.

Örnekte, ShortStack fanlarını kendi Twitter hesabına yönlendiriyor.

jb-shortstack


17. Bir Fanınızı ya da Müşterinizi Ön Plana Çıkarın

Meşhur kurabiye üreticisi Oreo, her ay belli bir günde bir fanının doğum günü kutlamasını kapak fotoğrafına taşıyor. Böylelikle binlerce beğeni alan şirket, fanlarıyla eğlenceli bir paylaşımı sürdürmenin yolunu da bulmuş görünüyor.

jb-oreo


18. Basit Düşünün

Bazen sadelik ve basit düşünmek en iyisidir. Bu yalın kapak fotoğrafı iyi bir örnek olabilir.

jb-cooperhouse


19. Yarışmanızı Tanıtın

La Tortilla Factory şirketinin yaptığı gibi, Facebook promosyonlarınızı kapak fotoğrafları ile duyurabilirsiniz.

jb-la-tortilla-factory


20. Soru Sorun

Fanlarınızı harekete geçirmeye yönelik sorular sorun. PicMonkey ya da benzeri bir online fotoğraf düzenleme aracı ile bu tür kapak fotoğrafları yaratmak son derece basittir.

Pinterest uzmanı Melanie Duncan, kapak fotoğrafına yerleştirdiği soru metni ile Pinterest’i etkin kullanmak isteyenlerin merakını uyandırmayı başaran bir örnek sergiliyor. 

jb-melanie-duncan


21. İndirimlerin Reklamını Yapın

Aşağıda Yoga Six şirketinin, Black Friday indirimlerine katıldığına dair bir duyuruyu Facebook kapak fotoğrafı aracılığıyla paylaştığı bir örnek bulunuyor. Siz de markanızın Facebook kapak fotoğraflarını, buna benzer indirim haberlerinin reklamını yapabileceğiniz bir alan olarak görebilirsiniz.

jb-yoga-six


22. Belirli Bir Hedef Kitlesine Yönelik Çalışın

Eğer seslenmek istediğiniz spesifik bir kitleniz varsa, onlara ilk mesajınızı kapak fotoğrafınız ile verebilirsiniz. Giyim firması Loft, öğretmenler gününde öğretmenlere yönelik yaratıcı bir kapak fotoğrafı ile bu stratejiyi uygulamış.

jb-loft


23. Değerlerinizi Anlatın

Firmanızın vizyonu ve değerleri ile ilgili görseller kullanın. Markanızın değer kavramını fanlarınızla paylaşın.

Uygulama ve web geliştirme firması Social Media 180’in Facebook kapak fotoğrafı, bu tip bir örnek sayılabilir.

jb-social-media-180


24. Yeni Bir Tekliften Söz Edin

Şirketinizin sunduğu yeni bir şey varsa, Facebook fanlarınızı kapak fotoğrafınızla haberdar edin.

Örnekte, Suşi restoranı Sushi King’in yeni üyelik kartlarını duyurduğu görsel bu amaçla hazırlanmış.

jb-sushi-king


25. Alışılmadık Bir Uluslararası Bayramı Kutlayın! (Ya da Uydurun!)

Dikkat çekici bayram ya da tatilleri bulun. Konunuzla tamamen ilgisiz olsun! Ya da bu tür bir bayram uydurun! Tıpkı, Harry’s’in Uluslararası Traş Günü örneğindeki gibi yaratıcı Facebook kapak görselleri oluşturabilirsiniz.

jb-harrys


Sonuç

Yaratıcı Facebook kapak fotoğrafları yapmak ve insanların ilgisini çekmek göründüğü kadar zor değildir.

– Öncelikle şunu düşünün, bir kullanıcı neden sayfanızın fanı olmalı?

– Facebook kapak fotoğraflarınızı güncel tutun, ayda bir kez değiştirmek idealdir.

– Kapak fotoğrafını güncellediğinizde, daima bir açıklama yapın. Bağlantılar ve eyleme teşvik eden mesajlarla görselin etkisini güçlendirin.

– Profil fotoğrafınızla kapak fotoğrafınızın uyumlu olmasına dikkat edin.

– Optimum ölçülerde ve maksimum çözünürlük kalitesinde görseller kullanın. (851 x 315 piksel)

– Henüz kullanmaya başlamadıysanız, PicMonkey gibi bir fotoğraf düzenleme aracını aktif biçimde kullanmaya başlayın.

Facebook, sosyal medya platformları arasında kullanım oranı ile liderliğini halen koruyor. Markaların Facebook’taki varlığı da bu yüzden oldukça önemli ve marka sayfalarında ilk dikkat çeken bölüm kapak fotoğrafları oluyor. Markaların bu yüzden yaratıcı Facebook kapak fotoğraflarını etkin olarak kullanması gerekiyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır? Çalışanlar İçin Sosyal Medya Kullanım Kılavuzu →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.