Uluslararası Af Örgütü’nden Dikkat Çeken Proje: #GayTurtle

Uluslararası Af Örgütü’nden Dikkat Çeken Proje: #GayTurtle

Uluslararası Af Örgütü, LGBTİ bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık ve nefret söylemine dikkat çeken bir video yayınladı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi sosyal medyada #GayTurtle hashtagi ile yayınladığı video ile etkileyici bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. İstanbul’da evcil hayvan satan bir mağazaya yerleştirilen gizli kamera görüntülerinden oluşan videoda, müşterilerin gay olduğu söylenen bir kaplumbağa ile ilgili tepkileri yer alıyor.

Projede mağaza yetkilisi müşterilerine 80 yıl yaşadığını söylediği su kaplumbağalarını tanıtıyor. Kaplumbağaları oldukça beğenen ve almayı düşünen müşteriler, mağaza yetkilisinin kaplumbağanın gay olduğunu söylemesi ile birlikte fikir değiştiriyor.

İlginç diyalogların yer aldığı video “Son yıllarda homofobi ve transfobi nedeniyle yüzlerce nefret suçu işlendi. En az 41 kişi nefret cinayeti sonucu hayatını kaybetti. Sevgi kalpten gelir, nefret etmek ise tercihtir.” mesajıyla sona eriyor.

 
Uluslararası Af Örgütü yayınladığı #GayTurtle videosu ile toplumun LGBTİ bireylere bakışını yansıtarak, bu bireylerin toplum içinde maruz kaldığı tepki ve şiddete dikkat çekmeyi amaçlamış.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Decorilla’dan Sanal Gerçeklik Aracılığıyla Kişiye Özel Ev Dekorasyonu Tribeca Film Festivali’nden Eğlenceli Bir Uygulama: ReActor →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.