Twitter’a Türkiye’den Erişim Engellendi!

Twitter’a Türkiye’den Erişim Engellendi!

22 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Türkiye’de sosyal paylaşım platformu Twitter’a erişim bir kez daha engellendi.

Bir süredir kullanıcılar tarafından kapatılacağı konuşulan Twitter’a an itibariyle Türkiye’den erişim engellendi. TİB’in Erişim Engelleme Karar Sorgulama sayfasında konu ile ilgili bir karar görülmezken; TTNET, Vodafone ve Avea şebekeleri üzerinden Twitter’a girilemiyor. Sosyal medyada ise dün akşam verilen mahkeme kararının bugünden itibaren uygulanmaya başlandığı yönünde iddialar konuşuluyor.

Twitter’ın yasaklanmasına 20 Temmuz 2015 Suruç Katliamı sebebiyle Türkiye’de oluşan gerilim ortamının neden olduğu düşünülüyor. Saldırıya ilişkin görüntülerin yazılı-görsel medyada ve sosyal medyada yayınlanması sonucu erişimin engellenmesine yönelik karar verildiği tahmin ediliyor.

Gelişmelerle birlikte haberi güncelleyeceğiz…

Güncelleme: 11:30 itibariyle Superonline, TTNET ve Uydunet servis sağlayıcıları üzerinden de Twitter’a erişim engellendi.

Güncelleme: Anadolu Ajansı’nın haberinde Suruç’taki terör saldırısına yönelik içerikler ve yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımlar nedeniyle Twitter’a erişimin engellendiği belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan Reuters’a konuşan bir yetkili ise kararın BTK tarafından alınmadığını ve yasağı kaldırmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Engelleme kararı, ilgili içerikleri kaldırmayan platformlar için uygulanması yönünde. Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin söz konusu kararı ilgili basın kuruluşları, internet siteleri ve sosyal paylaşım platformlarına bildirdiği fakat Twitter’ın yasağı uygulamakta gecikmesinden dolayı erişimin engellendiği belirtiliyor.

Twitter’a erişim yasağının ilgili içeriklerin kaldırılmasıyla birlikte durdurulması bekleniyor.

Güncelleme: Hürriyet’in haberine göre; söz konusu karar doğrultusunda Twitter’da kaldırılması gereken 107 url uzantısı bulunuyor. Twitter bu uzantılardan 50 sini kaldırırken, 57’sine ilişkin incelemesi devam ediyor. Ancak, inceleme devam ederken yasa gereği 4 saatlik süre dolduğu için erişim yasağı da uygulanmaya başlandı.

Twitter yetkilileri mahkeme kararının ardından içerikleri kaldırmaya başladı ve saat 12:19 itibariyle 30 dakika içinde Twitter’a erişimin tekrar sağlanması bekleniyor.

Güncelleme: Söz konusu içeriklerin silinmesinin ardından yasak kaldırıldı ve Twitter’a erişim açıldı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Şekerbank ve Pharos Media'dan Başarılı "Hedefli SMS" Projesi directComm, GroupM Bünyesine Katıldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.