Responsive Logo Tasarımları

Grafik Tasarım, Projeler 06 Ağu 2014
Responsive Logo Tasarımları

Responsive web tasarıma sahip sitelerin sayısı artarken Joe Harrison, responsive logo tasarımları ile tasarım dünyasının ilgisini çekmeyi başardı.

Siz de popüler markaların responsive logo tasarımları nasıl gözükürdü diye merak ediyorsanız tasarımcı Joe Harrison’un başlattığı Responsive Logo projesine bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Harrison işe Coca-Cola, Nike, Bang & Olufsen, Levi’s gibi markaların logoları ile başladı ve bu logoları responsive tasarımlara dönüştürdü.

Responsive web tasarımın arkasındaki düşünce ile uyumluluk gösteren bu proje ile logolar ekran boyutu değiştikçe tasarımını değiştiriyor. Amaç, 27 inçlik bir ekranda okunan bir yazıyı 4 inçlik bir akıllı telefonda bile okunabilir hale getirmek.

responsive logo tasarımları

Örneğin, New Yorker web sitesini responsive olarak yeniden tasarladı. Ana sayfayı geniş ekranda açıp pencerenin boyutları ile oynadığınız zaman responsive tasarımı rahatlıkla fark edebilirsiniz çünkü tasarım, pencerenin boyutu ile uyumlu şekilde boyut değiştiriyor ve sitenin bütün yapısı ekran ile uyumlu hale geliyor. Bu tip başarılı örneklerin yanı sıra responsive tasarımın bugüne kadar görsellerle ilgili pek fazla örneği olduğunu söyleyemeyiz. Onlar da ekran boyutuyla birlikte büyüyüp küçülebilir ama bu genellikle yapılmıyor.

Responsive Logo projesi tasarım dünyasına yenilik kattığı için daha da eğlenceli bir hale geliyor. Projenin web sitesini açın ve ekran boyutuyla oynayın ya da akıllı telefon/tablet kullanıyorsanız ekranı çevirin. Logoların dinamik olarak değiştiğini göreceksiniz. Örneğin, Walt Disney Pictures logosu önce Uyuyan Güzel’in kalesini kaybediyor ve sonra Disney’e dönüşüyor. Son olarak da ekranda sadece daha küçük bir D harfi kalıyor.

responsive logo

Responsive web  tasarım bu zamana kadar önem vermediği logo konusunda da bu proje ile ileri dönük bir adım atmış oldu. Bundan sonra responsive tasarım alanında nelerle karşılaşacağımızı merakla bekliyoruz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Flat Star Wars İkon Tasarımları Şehir Silüetlerinin Neon Renkli İllüstrasyonları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.