PETA’dan Etkileyici Pinterest Kampanyası: Behind Fashion

PETA’dan Etkileyici Pinterest Kampanyası: Behind Fashion

Hayvan hakları konusundaki protestoları ile dikkat çeken PETA, modanın gerçek yüzünü etkileyici bir Pinterest kampanyası ile gösteriyor.

Hayvan hakları savunucusu PETA, 2016-2017 yılı Sonbahar-Kış sezonunda moda uğruna 50 milyon hayvanın vahşice öldürüleceğini bir farkındalık kampanyası ile duyuruyor. Kampanya için Twitter ve Pinterest mecralarını kullanan PETA, yayınladığı reklam filmiyle de hayvan katline dikkat çekiyor.

“Behind Fashion” adı altında her yıl binlerce hayvan derisi için anestezi uygulanmadan öldürülüyor. Elde edilen deriler ise mağazalara ulaşmadan önce insan sağlığını tehdit edecek kimyasallar ile işleniyor. Hem hayvanlara hem de sektör çalışanlarına zarar veren bu akıma dikkat çekmeyi amaçlayan PETA; Twitter’da #WearVegan hashtagi ile kampanyayı duyururken, Pinterest’te ise paylaştığı etkileyici görsellerle farkındalık oluşturuyor.

PETA kampanya için Pinterest’te moda kategorisi altında en çok pin’lenen fotoğraflar arasında hayvanlardan elde edilen kürk, deri ve yün gibi malzemelerden oluşan kıyafetleri belirlemiş ve bu fotoğraflara üzerine tıklandığında görünen kanlar içinde birer hayvan görseli gizlemiş.

 
Bu proje ile yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan PETA; ayrıca bu kıyafetlerin alternatiflerinin alınabileceği mağazaları sıralayan PETA Mall adı altında bir web sitesi yayınladı. Sitede hayvansal ürünler olmadan da şık olunabileceğini anlatan bir kılavuz da bulunuyor.

PETA’nın farkındalık kampanyası yapılan paylaşımlar, yayınlanan haberler ve blog yazıları ile birlikte şimdiden binlerce kişiye ulaşmış görünüyor. New York Fashion Week sırasında da sürdürülen kampanya ile 400 bin kişiye erişilmiş ve etkileşim %800 oranında artmış.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Koroplast’ın “Claymation” Reklam Filmi Yayında Faktoringi Hızlandıran TEB Faktoring’ten Cinemagraph Çalışması →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.