Pantone, 2016 Renklerini Belirledi: Rose Quartz & Serenity

Pantone, 2016 Renklerini Belirledi: Rose Quartz & Serenity

Dünyaca bilinen renk otoritesi Pantone, 2016 yılının trend renklerini Rose Quartz ve Serenity olarak duyurdu.

Modern hayatın getirdiği stres içinde tüketicilerin refah ve rahatlık sağlayacak şeylere talebi de oldukça fazla oluyor. Psikolojik güvence ve güvenlik ihtiyacının arttığı bu günlerde yılın en trend renkleri de doğallık ve sakinlikleri ile dikkat çeken Rose Quartz (Pembe Kuvarz) ve Serenity (Dinginlik) olarak belirlendi.

Pantone Renk Enstitüsü yetkili ekibinin yaptığı medya analizleri, sosyo-politik olaylar, teknolojik gelişmeler ve diğer faktörlerin değerlendirmeleri sonucu belirlenen renkler; geleneksel algılara meydan okuyarak dengeli, yatıştırıcı ve sakin bir his veriyor. Rose Quartz ve Serenity renkleri aynı zamanda sağlıklı yaşam ve barışı temsil ediyor.

pantone-2016-rose-quartz-serenity

2016 yılının trendleri Rose Quartz ve Serenity; şefkat, soğukkanlılık duygularını taşıyan ikna edici ve nazik renkler olarak tanımlanıyor. Serenity rengi özellikle çalkantılı dönemlerde soluklanma ve rahatlama duygularını uyandıran; yukarıda hafif, havadar ve geniş bir gökyüzü olduğunu bize hatırlatan bir renk olarak görülüyor.

Pembenin soğuk tonlarından biri olan Rose Quartz, hem asil hem de eğlenceli yönüyle dikkat çekiyor. Rose Quartz; Peach Echo (Şeftali), Serenity ve Lilac Grey (Grimsi Lila) renkleri ile uyumlu olarak kullanılabiliyor. Dinginliği çağrıştıran, soğuk ama iç rahatlatan bir renk olarak Serenity ise Buttercup (Düğün Çiçeği), Peach Echo (Şeftali) ve Snorkel Blue (Koyu Mavi) ile oldukça uyumlu.

pantone-2016-renkleri-rose-quartz-serenity

Pantone’nin açıklamasına göre; modadan dijitale tasarımın tüm alanlarında kullanılabilecek bu renklerin, dünyanın yaşadığı bu bunalım döneminde insanlara bir çeşit konfor alanı yaratması bekleniyor. 

İllüstrasyonlar: Houghton ve Harbison

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi Instagram’da Çoklu Oturum Açma Dönemi Başladı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.