Okyanus Hayvanlarının Ruhunu Emen Pipetler

Grafik Tasarım, Projeler 01 Ağu 2018
Okyanus Hayvanlarının Ruhunu Emen Pipetler

Greenpeace Kanada’nın hazırladığı basılı reklam kampanyası, plastik pipetlerin okyanus canlılarına nasıl zarar verdiğini çarpıcı şekilde gösteriyor.

Plastik atıkların ve özellikle pipetlerin azaltılması için dünyanın pek çok yerindeki belediyeler ve markalar arasında bir yarış başlamış durumda. Starbucks, geçtiğimiz ayın başlarında tek kullanımlık plastik pipet atığını 2020’de ortadan kaldırmayı planladığını ve gerek duyulduğu zaman pipet yerine kapak kullanacağını açıkladı.

Burger King U.K., Eylül ayından itibaren restoranlarında doğada çözünebilen pipetler kullanacağını duyurdu. Seattle merkezli Alaska Havayolları ise yolculara plastik karıştırıcılar servis etmeyi durduracağını( geçtiğimiz yıl 22 milyon adet plastik karıştırıcı kullanıldı) belirtti ve Seattle, plastik pipet ve alet kullanımının yasaklandığı ilk şehirlerden biri haline geldi.

Greenpeace Kanada’yı harekete geçiren bu hamleler, plastik pipetlerin okyanusta yaşayan canlılara nasıl zarar verdiğini, adeta onların “hayatını emdiğini” gösteren vurucu görseller içeriyor. Görsellerde; bir balık, kaplumbağa ve kuş, buz dolu bardaklar içerisinde resmedilmiş. Broşürlerin sağ alt köşesinde ise “Okyanuslarımızdaki hayatı emmeyin” yazısı göze çarpıyor. Kampanya, Rethink imzasını taşıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← FOLX, Biryudumkitap İçin Biryudumkitap QR'ı Hazırladı Işık Peyzaj’ın Web Sitesi Yayında! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.