Norveç Banknotlarının Yeni Tasarımı

Grafik Tasarım, Projeler 09 Eki 2014
Norveç Banknotlarının Yeni Tasarımı

Norges Bank tarafından baharda düzenlenen bir yarışma ile 2017 yılında piyasaya süreceği Norveç banknotlarının yeni tasarımı belirlendi.

Norveç geçtiğimiz bahar düzenlediği bir yarışma ile banknotlarının yeni tasarımını belirledi. Yarışmanın amacı yeni banknot serisinin sanata dokunabilmesi ve deniz temasının uygun şekilde uygulanması olarak belirlenmişti.

Yarışma sonucuna göre, 2017 yılında piyasaya sürülecek olan yeni tasarıma sahip banknotların arka yüzünde, ön yüzdeki imajın dijital görünümlü flu versiyonu yer alacak. Ön yüzdeki okyanus sahneleri Norveç ulusal kimliğinin önemini yansıtıyor. Bu tasarımlar grafik tasarım stüdyosu The Metric System ve Terje Tønnessen’a ait ve “Norwegian Living Space” olarak adlandırılmış.

Dijital efektli arka yüz, yarışmanın kazananı Enzo Finger tarafından tasarlanmış ve “Ripple Effect” olarak adlandırılmış. Bu kararı verirken jüri, İskandinavlara özgü geleneksel motiflerin modernize edilmesinden etkilenmiş.

2017 yılında kullanılacak banknotların tasarımını aşağıda görebilirsiniz.


Norveç banknotlarının yeni ön yüzü:

norveç banknotlarının yeni tasarımı belirlendi


Norveç banknotlarının yeni arka yüzü:

norveç banknot tasarım

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Desen Oluşturan Uygulama: Adobe Brush Arkadaş Destekli Flört Uygulaması: Wingme →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.