Mobil Kuşak Yükseliyor!

Konular, Mobil Pazarlama 13 Kas 2013
Mobil Kuşak Yükseliyor!

Mobil kuşak olarak adlandırdığımız yeni jenerasyon çocuklar büyüyor ve iş hayatından günlük hayata kadar yeni nesil düzenlemeleri de beraberinde getiriyor.

Mobil araçların kullanımının artması ile birlikte mobil teknolojilerine karşı beklenti de yükseldi. Yeni nesil çocuklar internet dünyasında mobil araçlarla birlikte yetişiyor. Bir önceki jenerasyon ile mobil kuşak arasındaki derin fark, gün geçtikçe karşımıza daha farklı deneyimler ile birlikte çıkıyor.

Mobil artık herkes için tercih edilen bir kanal.

İnterneti ve yeni teknolojik araçları büyük bir hevesle kullanan “Mobile-Born” olarak adlandırabileceğimiz bu yeni nesil; şirketleri, tüketicileri ve bir bütün olarak toplumu yeniden şekillendirecek bir etkiye sahip olacak. Dolayısıyla mobil kuşağa yönelik pazarlama stratejilerinin yeniden inşası da kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkmış durumda.

Kurumsallık kavramına yeni bir bakış geliyor.

İnanması zor olsa da sadece birkaç yılda gerçekleşen dijital devrim ile birlikte şirket yönetimlerinde ve dönemsel stratejilerinde teknolojik gelişmelerin değerlendirilmesi zorunluluk hale geldi. Şirketlerin IT departmanlarının var olan iş uygulamalarını ve donanımları güncellemeleri, yeni uygulamalar geliştirmeleri gerekiyor.

İş uygulamaları ve çalışma düzenleri gün geçtikçe daha çok mobil cihazlara bağlı hale geliyor. Dinamik dijital mecralar kapsamında hareketlilik ve verimlilik nedeniyle özellikle bilişim teknolojilerini kullanan şirketler artık yönetim süreçlerini mobil cihazlara da aktarmak durumunda.

Bilgiye her zaman her yerde etkin bir şekilde ulaşılması için akıllı cihazların kullanımına ağırlık veriliyor. Akıllı cihazlar IT departmanları için dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken yeni bir sistem oldu ve bu amaçlarla kullanılan Mobilelron, Bitglass, Averail, Lookout, Mobil Helix gibi araçların kullanımı yaygınlaşıyor.

mobil jenerasyon

Mobil nesil, ofis performansı yönetiminin yeniden düşünülmesini gerektiriyor. Birkaç yıl içerisinde iş hayatının bir parçası olacak olan mobile dayalı yönetim anlayışı, çoklu bilgi paylaşım alanları, dokunmatik ve ses özellikli cihazlar, ortaya çıkan farklı istihdam alanları, yazılım ve donanımlardaki köklü değişiklikler ile birlikte ivme kazanacak.

Mobil kurumsal ortam ile birlikte iş arkadaşları ve iş ortakları ile etkileşim de değişiklik gösterecek. Arttırılmış bellek odaklı iş stratejileri ve mobil işgücü optimizasyonundan, çalışanların günlük ofis işlerini ceplerinde taşıyabilecek olmalarına kadar birçok uygulama hayata geçti. Mobil jenerasyonun doğası ile paralel olarak değişim de kaçınılmaz hale geliyor.

Tüketici alışkanlıkları vites değiştiriyor.

Mobil kuşağın yetişmesi ile birlikte alışılmadık beklentilerin de karşılanması gerekliliği doğuyor.  12 yaşındaki bir çocuğun ödevini yapabilmek için ikinci bir ekrana gerek duyması kaçınılmaz hale gelecek. Televizyon, diz üstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi çok katmanlı bir bilgi toplama ve iletişim deneyimine ihtiyaç duyulacak.

mobil nesil

Mobil kuşak ergenlik çağına geldiğinde, etkileşim düzeyini belirlemek ve bilgiyi işlemek için farklı yeteneklere sahip olacak ve bu yetenekleri doğrultusunda tüketim alışkanlıkları gelişecek.

Çocukluğunda boyama kitabı yerine iPad kullanarak yetişen mobil nesil için internet bir araç değil, duygusal olarak bağlı oldukları bir zorunluluk olurken; “online olmak” hayatın bir parçası haline gelecek. Yazı yazmaya kalem değil klavye kullanarak başlayan mobil kuşak, teknolojik açıdan oldukça ileride olduğu için tüketim alışkanlığı da teknoloji üzerinden şekillenecek.

Mobil kuşağın tüketim anlayışı kesintisiz ve güvenli iletişim üzerine kurulacak. Dolayısıyla bu kuşağa hitap etmek isteyen şirketlerin pazarlama stratejilerini de farklı analiz sistemleri ve yeni teknolojilerle oluşturması gerekiyor.

Mobil nesil girişimcilerin hedef kitlesi olacak.

Günümüzde girişimcilik büyük şirketler ve iş adamları tarafından en çok desteklenen konu haline geldi. Oluşturulan birçok yeni projenin ve kurulan yeni şirketin hedef kitlesi mobil jenerasyon olacak. Fırsatı kaçırmak istemeyen girişimcilerin bu jenerasyona ayak uydurabilmeleri, tüketim alışkanlıklarını bilmeleri ve ona göre iş planı geliştirmeleri gerekiyor.

Mobil kuşak için oluşturulan çözümler, iletişim kanalları, pazarlama araçları önemli hale geliyor. Dijital alışkanlıkların tüketicileri yönlendireceği yeni dönemde, mobil jenerasyonu iyi analiz etmek ve şirket yönetim ve pazarlama stratejilerini buna göre şekillendirmek bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mobil Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri Web Siteleri İçin Sosyal Medya Optimizasyonu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.