Mobil Araçlar İçin 2012 Değerlendirmesi ve 2013 Tahminleri

Konular, Mobil Pazarlama 02 Oca 2013
Mobil Araçlar İçin 2012 Değerlendirmesi ve 2013 Tahminleri

Son yıllarda, mobil pazarlama hakkındaki tahminler gayet etkileyici! Mobil araçların kullanımı gün geçtikçe hızla artmaya devam ediyor.

Biz de 2012’de mobil araç kullanımda neler olmuş ve 2013’te mobil dünyasında neler olacağına bir göz atmak istedik.

Mobil Arama

2010’da Google, web siteleri ve araçlarının ilk olarak mobil platformlarda test edileceğini duyurdu! Bu durum Google’ın mobil kullanıma ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Kullanıcılar ise mobil uygulamaları uçak saatleri, sinema veya restoranlar hakkında belirli bilgileri edinmek için kullanmaya meyilliler. Şu an zaten mobil uygulamalar sayesinde neredeyse her şeyi arayabiliyorsunuz.

Google, uygulamalara ve onların sağladığı bilgiler karşısında zayıf kaldığını zaten açıkça belirtiyor. Mobil uygulamalar Google taramalarına “kapalı” ve Google onları index’leyemiyor. Tıklama başına elde ettikleri gelirlerde de biraz düşüş olduğunu kabul ediyorlar. Bunun sebebi ise diğer faktörlerin yanı sıra mobil pazarlamada tıklama başına ödenen miktarın daha düşük olmasından kaynaklanıyor.

Fakat Google Play uygulamaları, müzik ve video satışlarından elde ettikleri gelirler ile bu durumu toparlayabiliyor. Google ve Microsoft’un Mobil aramadan elde ettikleri gelir hakkındaki endişelere rağmen, kullanıcılar mobil aramayı gittikçe daha çok kullanmaya devam ediyor. 2012’nin ilk yarısında perakende endüstrisindeki arama sorgularının %16’sı mobil aramalardan gelmiş. 2011’de bu oran sadece %11’di. Aynı şekilde, turizm sektörü de mobil arama aracılığıyla kendi web sitelerinin sorgulanmasında %19’ları görmüş.

Yapılan son araştırmalara göre, mobil araçlarda yapılan bölgesel aramalarda %89’un aramadan sonra belirli bir aksiyon gerçekleştirdiği tespit edilmiş. Örnek olarak, %51 bir işyerini telefonla aramış, %25 bir satın alma gerçekleştirmiş, %49 ise bir işyeri veya servisin haritadaki lokasyonuna bakmış.

İnsanların, iş günleriyle karşılaştırıldığında, tatil dönemlerinde mobil arama yapmaya daha meyilli olduğu belirlenmiş ve bunun sebebinin insanların bilgisayar başında oturmak yerine mobil araçlarını kullanmayı tercih etmelerinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Facebook, Twitter ve Mobil Uygulamalar

Bu yılın Ocak ayında, Facebook, mobil ürünleri için aylık 543 milyon aktif üyesi olduğunu duyurdu. Twitter’ın CEO’su Dick Costolo, tüm tweetlerin %40’ının mobil araçlardan atıldığını belirtti. 2012’de Facebook ve Twitter uygulamalarında önemli güncellemeler yapıldı. Ayrıca, Facebook Instagram’ı 300 milyon dolara satın aldı. Anlaşma yapıldığı zaman, tek mobil fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram birinci yaşını kutluyordu. Bu süreçte Instagram 25 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştı. Draw Something gibi diğer mobil uygulamalar sadece 9 gün içinde 1 milyon kullanıcı kazandı. Bu kullanıcı sayısını 9 ayda elde edebilen Facebook ya da 9 yılda bu sayıya ulaşabilen AOL ile karşılaştırıldığında çok büyük bir başarı olduğu söylenebilir.

Mobil hizmetler, ulaşılabilirlik özelliğinden dolayı hızla popüler olmaya devam ediyor. İnsanlar, kendilerine önerilen veya paylaşılan yerlere anında üye olabiliyorlar veya birşeyleri mobil cihazlarına indirebiliyorlar.

Mobil Alışveriş

eDigitalResearch and Portaltech tarafından yapılan araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının %64’ü, alışverişlerini online olarak telefonlarından yapıyorlar. Mobil alışveriş, geçen yıl büyük ilerleme kaydetmiş. eBay’de, mobil araçlardan iki saniyede bir satış gerçekleştiriliyor. Hatta bazı kullanıcılar, en pahalı olan araçlardan birisi sayılan Lamborghini spor araba için online olarak 218,000£ ödemekten çekinmemiş. Markalar 2012’de mobil web siteler için yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam ediyorlar. Tabi hala bu yüksek potansiyelin farkında olmayan markalar da var.


2012’de açılan mobil web sitelerinden bazılarının arayüz tasarımlarına beraber göz atalım;

Apple

Mobil alışveriş apple


Asda

Mobil arama asda


Carphone Warehouse

Mobil araçlar carphone warehouse


Lakeland

Mobil araçlar lakeland


Majestic Wine

Mobil alışveriş wine


Yani, 2012 Mobil Araçların Yılı Diyebilir miyiz?

Kesinlikle evet! Mobil yazılımların ve kullanımının geçmişine baktığınızda, 2012’de önceki yıllara göre çok daha fazla gelişme olduğunu göreceksiniz.

2013 de mobil araçların yılı olacak!

Facebook’un sadece bir yıl önce kurulmuş ve toplamda 25 milyon kullanıcısı olan bir mobil fotoğraf paylaşım platformuna 300 milyon dolar para harcamasına bakılırsa, mobil kullanım 2012’de baya ilgi toplamış denilebilir.

2013 Mobil Tahminleri

2013’te, insanlar sosyal medyayı ve video, müzik gibi formatlar için “streaming” medyayı kesintisiz olarak telefonlarında kullanacaklar fakat esas önemli olan mobil aramalar onları web sitelerine yönlendirecek ve mobil ticaret daha da büyüyecek. Mağazalardan yapılan alışveriş ve mobil alışveriş arasındaki köprü daralacak. Zaten 2012’de, mobil web siteler kupon ve hediye çekleri sunarak bunu büyük ölçüde gerçekleştirdiler ve daha gelişmiş modeller ile gerçekleştirmeye devam edecekler.

Biz de tüm bu gelişmelerin ışığında markaların kullanıcılar için mobil hedeflemelerinde daha sağlam adım atacaklarını umuyoruz. Siz de hedeflerinizi bu alana yönlendirmekte gecikmeyin…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Display Reklam Ölüyor mu? Viral Pazarlama İle İş Potansiyelinizi Artırabilirsiniz →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.