MINI Psychic Roadster Viral Reklamı

MINI Psychic Roadster Viral Reklamı

MINI, ilk 2-seater Roadster’ını tanıtmak için marka imajından uzaklaşmadan bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu.

Marka, bunun geleceğin arabası olduğunu söylüyordu. Bu yüzden insanlara gelecekte onları neler beklediğini anlatıp, bunun gerçek olacağından emin olmalarını sağladılar.

Geleceği nasıl bildiler?

İlk adım olarak billboardlar’da insanlara Mini’nin geleceği anlatacağını söyleyen reklamlar verdiler. Yeni Mini 2-seater Roadster’ı piyasaya çıkardıklarında, billboard’larda insanları tavuk kılığındaki adamlar gibi bazı şeylere karşı dikkatli olmaları gerektiğine dair uyardılar. Bunun “gerçek” olduğunu kanıtlamak için de sokakta koşturan tavuk kıyafetli adamlar koydular.

Daha sonra insanlar MINI ROADSTER’ı Google’da araştırmak için teşvik edildi. Bu sözcük grubu onları MINI’nin sitesine yönlendirdi. Dikkat ettiyseniz, insanların siteye girmeleri istenmedi! Onları siteye yönlendiren sözcük grubunu araştırmaları istendi.

Herkesin evine izinsiz girmek mümkün olmadığı için MINI’nin onların geleceğini söyleyeceğini belirten reklamı tıklayanları ürpertecek farklı bir strateji kullandılar. IP adresleri ve gerçek isimlerini kullanarak MINI web sitesinde, müşterilere nerede olduklarını ve isimlerinin etimolojisine dayanarak karakterlerini anlattılar. MINI, havanın nasıl hissettirdiğini de anlatmak için hava tahminlerini kullandı.

 

Sonuç

Bu viral video, satış ekibine iyi bir potansiyel kazandırdı. 4 hafta içinde, site yaklaşık 300.000 kişi tarafından ziyaret edildi ve 1.924 satış potansiyeli sağladı. Bu, her açıdan başarılı bir reklam…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Logo Tasarımları 2012 Volkswagen Polowers Yarışması →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.