Metaverse’ün Kural Koyucuları AWE NITE İstanbul Oturumunda

Metaverse’ün Kural Koyucuları AWE NITE İstanbul Oturumunda

AWE NITE İstanbul oturumunda bir araya gelecek olan Metaverse’ün kural koyucuları, Artırılmış Gerçeklik Bulutu olarak da bilinen Gerçek Dünya Metaverse’ünün (Real World Metaverse / AR Cloud) mevcut durumunu konuşacaklar, açık ve birlikte çalışabilir olmasının önemini tartışacaklar. Ayrıca kendi organizasyonlarının Gerçek Dünya Metaverse’ünü demokratikleştirmek için yaptıkları çalışmaları da paylaşacaklar.

Open AR Cloud Testbed Koordinatörü Ali C. Hantal moderatörlüğünde gerçekleşecek panele: OGC CEO’su Nadine Alameh, AWE CEO’su Ori Inbar, Open AR Cloud Genel Müdürü Jan-Erik Vinje ve Khronos Group Başkanı Neil Trevett konuşmacı olarak katılacak.

Aşağıdaki linkten ücretsiz olarak kayıt olabilir, oturum sonunda sorularınızı sorabilirsiniz:
https://www.meetup.com/awe-nite-istanbul/events/285785579/


Open AR Cloud (OARC)  

Open AR Cloud, fiziksel ve dijital dünyaları herkesin yararına bağlamak amacıyla açık ve birlikte çalışabilir AR Cloud teknolojisi, verileri ve standartlarının geliştirilmesini destekleme misyonuna sahip, kar amacı gütmeyen küresel bir kuruluştur.

Open Geospatial Consortium (OGC)

OGC, açık fikir birliğine dayalı standartlar, işbirlikçi yenilik projeleri ve endüstri ortaklıkları aracılığıyla, konum bilgilerini Bulunabilir, Erişilebilir, Birlikte Çalışabilir ve Yeniden Kullanılabilir (Findable, Accessible, Interoperable, and Reusable / FAIR) yapmak amacıyla global geospatial (jeo-mekansal) uzman ve kullanıcı komünitesini bir araya getiren kolektif bir sorun çözme kuruluşudur.

Khronos Group

Khronos Group, 3D grafikler, artırılmış ve sanal gerçeklik, paralel programlama, görme hızlandırma (vision acceleration) ve makine öğrenimi için gelişmiş, telifsiz birlikte çalışabilirlik standartları yaratan 150’den fazla endüstri lideri şirketin açık, kar amacı gütmeyen, üye odaklı bir konsorsiyumudur.

Khronos standartları şunları içerir: Vulkan®, Vulkan® SC, OpenGL®, OpenGL® ES, OpenGL® SC, WebGL™, SPIR-V™, OpenCL™, SYCL™, OpenVX™, NNEF™, OpenXR™, 3D Commerce™, ANARI™ ve glTF™. Khronos üyeleri, Khronos spesifikasyonlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır, genel kullanıma sunulmadan önce çeşitli aşamalarda oy kullanma yetkisine sahiptir ve şartname taslaklarına ve uygunluk testlerine erken erişim yoluyla en gelişmiş hızlandırılmış platformların ve uygulamaların teslimini hızlandırabilmektedir.

Augmented World Expo (AWE)

AWE’nin misyonu, XR komünitesinin insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmak üzere Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojisini geliştirmesine yardımcı olmaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Digital Age Tech Summit’in Programı Belli Oldu! 21. Yüzyılda İnsan Olmayı Odağına Alan Brand Week Istanbul 2021 İçin Geri Sayım Başladı! →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.