Lincoln, Artırılmış Gerçeklikli Ön Cam Kullanan İlk Otomobil Olacak

Lincoln, Artırılmış Gerçeklikli Ön Cam Kullanan İlk Otomobil Olacak

Continental’in, yolculuk sırasında bütün gerekli bilgileri sürücünün önüne getiren DMD projeksiyon teknolojisi, ilk kez Lincoln otomobillerde kullanılacak.

Lincoln, artırılmış gerçeklikli otomobil ön camı kullan ilk marka olmaya çok yaklaştı. İki yeni modelinde, Continental tarafından geliştirilen DMD (digital micro-mirror – dijital mikro ayna) teknolojisi kullanacak olan Ford Motor Company markası Lincoln, sürücülerin otomobilleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlayacak.

Otomobilin ön camına, sürücü koltuğu görüş hizasına yerleştirilen DMD sayesinde, kullanıcılar daha büyük, daha net ve daha karmaşık grafikleri gözlerini yoldan ayırmadan görebilecek. Geliştirilen teknoloji, eski görüntüleme sistemleri ve artırılmış gerçeklik arasında bir köprü gibi.

Modern dijital sinema projektörleriyle aynı mantıkta çalışan sistemde, görsel işleyen bir ünite ve görseli genişleterek ön cama yansıtan bir dizi ayna ve lens kullanılıyor. Ortaya çıkan son imaj, LCD teknolojisiyle üretilen görüntülerden çok daha net ve parlak.

Parlak grafikler, sürücünün gündüz güneş altında cama yansıtılan bilgileri daha net görmesini sağlıyor. Sürücüler, DMD sayesinde gözlerini yoldan ayırmadan ve araç içindeki diğer ekranlara göz atmak zorunda olmadıkları için dikkatleri dağılmadan ihtiyaç duydukları bilgilere erişebiliyor. Navigasyon bilgileri de; hız, depoda kalan benzin miktarı, hava sıcaklığı gibi bilgilerle birlikte sürücünün görüş alanına yansıtılıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Burger King’den McDonald’s’a Alevli Yılbaşı Hediyesi Christmas İlahileri, Feminist Sözlerle Değiştirildi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.