Kentlerin Görünür Sosyal Ağları

Kentlerin Görünür Sosyal Ağları

Amerikalı tasarım ekibi Schema Design tarafından geliştirilen “Invisible Cities” adlı proje ile kentlerin sosyal ağları görselleştirilerek ilginç grafikler ortaya çıkarıldı.

Sosyal medya ağlarının özellikle metropoldeki kullanımındaki artış oranı araştırmacıları da ilginç projelere teşvik ediyor. Foursquare verileri kullanılarak oluşturulan kentlerin ve nabzını gösteren check-in haritalarının ardından şimdi de ABD’li bir tasarım ekibi olan Schema Design tarafından “Invisible Cities” adında bir proje geliştirildi.

Invisible Cities projesinde Twitter, Facebook, Instagram gibi birçok sosyal medya platformlarından elde edilen güncel veriler kullanılarak haritalama ve görselleştirme çalışmaları gerçekleştirilmiş. Bölgelerin jeolojik kodları ile birlikte oluşturulan grafiksel şekiller herhangi bir noktadan paylaşım yapıldığında tekrar şekilleniyor.

Invisible Cities grafiklerinde zaman içinde bilgiler biriktikçe ise topografyanın şekli değişiyor, oluşan tepe ve vadiler en fazla ve en az paylaşımın yapıldığı bölgeleri temsil ediyor.

 
New York’ta paylaşılan bir Instagram fotoğrafı

New-York

Tokyo’dan paylaşımların olduğu bir topografya

tokyo

Empire States binasından yapılan SOME paylaşımları

empire-state

Jay-Z ve Beyonce konseri sırasında yapılan paylaşımlar

Beyonce

Bir Pazar sabahı Central Park’ta yapılan paylaşımlar

central-park

Kentlerin sosyal medya ağlarını görselleştiren Invisible Cities projesi ortaya çıkardığı üç boyutlu ağ ile benzer araştırma projeleri arasında oldukça ilgi çekici bir örnek teşkil ediyor.

Kaynak: Arkitera

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Apple Otomobil Entegre Sistemi: Carplay Webit 2014 Kongresi 1-2 Ekim’de İstanbul’da Gerçekleşecek! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.