Instagram Kronolojik Algoritmasını Değiştiriyor!

Instagram Kronolojik Algoritmasını Değiştiriyor!

Instagram, paylaşımların kronolojik olarak sıralandığı algoritmasını “önemli” olanlar en üstte görülecek şekilde değiştiriyor.

Geçtiğimiz ay Twitter’ın hayata geçirdiği algoritma değişikliğinin ardından Instagram da kullanıcıların takip ettiği hesapların paylaşımlarını yeni bir algoritmaya göre sıralayacağını duyurdu. Platformun yeni düzenlemesi ile birlikte paylaşılan fotoğraflar artık kronolojik olarak değil, belirli kriterler doğrultusunda en önemli olanlar en üstte olacak şekilde görülecek.

Instagram’ın Kurucu Ortağı Kevin Systrom konu ile ilgili açıklamasında, kullanıcıların takip ettikleri hesaplardan yapılan paylaşımların %70’ini kaçırdıklarını belirtirken, gördükleri %30’un en iyi paylaşımlar olması için böyle bir değişikliğe gidildiği söyledi.

Twitter’ın yaptığı algoritma değişikliği gibi Instagram’ın bu yeniliği de Facebook haber kaynağına benzediği gerekçesiyle bazı kullanıcılardan tepki gördü. Kullanıcılar eleştirilerini Twitter’da #RIPInstagram etiketi ile paylaştı.

Instagram Algoritmasını Değiştiriyor

Yeni algoritma ile birlikte pazarlama tarafında da bazı strateji değişikliklerine gidilmesi gerekebilir. Zira Instagram’ın bu değişikliği ile birlikte reklamsız paylaşımlarda rekabetin Facebook haber kaynağında olduğu gibi etkileşime bağlı olarak artacağı tahmin ediliyor. Platformdaki reklamlı paylaşımların ise değişiklik sonrası ne şekilde sıralanacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Önümüzdeki aylarda hayata geçirilecek yeni algoritmanın tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise henüz kesin değil.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Koska’nın Dijital Ajansı Adinteractive Oldu! Toptalent SEO Çalışmaları İçin Webtures İle Anlaştı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.