Instagram 90 Milyon Aktif Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu

Instagram 90 Milyon Aktif Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu

Instagram Perşembe günü, aylık 90 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıkladı. Bu geçtiğimiz ayın aynı dönemindeki orandan %10 daha fazla demek…

Instagram, Facebook 1 milyar dolara satın almadan önce de popülerdi. Piyasaya sürülmesinden 6 hafta sonra 1 milyon kullanıcıya ulaştı ve 2011’in Mayıs ayında yani başlangıçtan 7 ay sonra Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom uygulamanın 4.25 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Şimdi ise yediği yemekleri, evcil hayvanlarını ve daha fazlasını paylaşan 90 milyon kullanıcı ile karşımızda…

Instagram’ın ortak kurucusu Kevin Systrom AllThingsD’ye yaptığı açıklamada “Instagram dünya çapında sağlam bir şekilde büyümeye devam ediyor. Yaptığımız birçok ürün ve uluslararasılaştırma çabalarının, dünyanın her yerindeki kullanıcılar arasında yankı uyandırdığını gördüğümüz için heyecanlıyız.” diyor.

Instagram, ilk defa aylık kullanıcı verilerini paylaşıyor. Instagram’ın sahibi Facebook, fotoğraf paylaşım hizmeti 100 milyon kayıtlı kullanıcıyı geçtiğini Eylül’de açıklamıştı.

Fakat o zamandan beri, Instagram adil paylaşım tartışmalarıyla karşılaşmış; ilk olarak “Twitter cards” desteği devre dışı bırakılmış ve sonra da “hizmet kullanım koşulları” değiştirilmişti. Bu büyümenin ortasında, Instagram hizmet kullanım koşulları güncellemesi yüzünden geçen senenin sonlarında PR problemiyle karşılaştı. Bu koşullara göre, Instagram sizin fotoğraflarınızı izniniz olmadan satabilecekti fakat kullanıcılardan çok sert tepkiler aldı.

Bazı data firmaları, Instagram kullanıcı sayısının sonuç olarak azaldığını bildirdi. Facebook’a bağlı uygulamaları izleyen bir hizmet olan AppData’ya göre, Instagram’ın günlük aktif kullanıcı sayısı tatillerde dörtte bir oranında azalmış. Fakat bu rapor sert bir şekilde eleştirildi ve Instagram’ın kullanıcı sayısının gittikçe arttığı belirlendi.

Aylık aktif kullanıcı sayısının açıklanmasının yanı sıra, Instagram kullanıcıların her gün 40 milyon fotoğraf paylaştığını, saniyede 1.000 yorum ve 8.500 “like” gerçekleştiğini duyurdu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook iOS Messenger Uygulamasına Sesli Arama Özelliği Ekliyor Facebook Sosyal Arama Özelliğini Duyurdu! →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.