Instagram, 1 Saat Uzunluğundaki Video Formatıyla YouTube’a Rakip Olabilir

Instagram, 1 Saat Uzunluğundaki Video Formatıyla YouTube’a Rakip Olabilir

Platformda yalnızca 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

Instagram, bir sonraki hamlesinde karşısına bir başka rakibini, YouTube’u alabilir. The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Uygulamanın video konusundaki video sınırı Instagram feed’lerinde 60 saniye, Stories’de ise 15 saniye.

Raporda özelliğin detaylarından ya da nasıl kullanılacağından söz edilmiyor. Fakat Instagram Stories uzantısı olacağını düşünebiliriz. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir. Instagram bu konuda yayıncılar ve diğer içerik üreticileriyle uzlaşma halinde.

Özelliğin ne zaman yayınlanacağı hakkında da henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak, kısa video formatları kullanan Instagram’ın bakış açısını değiştirme yolunda olduğuna işaret ediyor. Uzun videolara daha fazla reklam alınabileceği için, uygulamanın bu hamlesi farklı fırsatlara da kapı aralayabilir. Bunun yanı sıra, Facebook’un YouTube’un videodaki üstünlüğünü sarsmasını sağlayabilir.

YouTube gibi, Instagram’ın da influencer’lardan oluşan ve büyük takipçi kitlelerine sahip kullanıcıları var. Şu an, bu kullanıcıların uzun videolar yayınlamasının tek yolu, reklam içermeyen canlı yayınlar.

Facebook, YouTube’a yalnızca reklam geliri konusunda da rakip olmak istemiyor. Pew Research’ün yaptığı araştırmaya göre YouTube, Amerika’da 2015 yılında 1 numaradaki Facebook’un yerini alarak, gençler arasında en popüler sosyal ağ oldu. Fakat Instagram’ın gençler arasındaki popülerliği devam ediyor.

Instagram’ın uzun video formatına, insanların uygulamada daha az kalmalarını sağlayacak ve geçirdikleri zamanı görebilmelerini sağlayacak bir özellik üstünde çalıştığı söylenen bir zamanda yönelmesi ilginç olsa da, 1 saatlik video özelliği aynı anda yayınlanabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ogilvy, Logosunu ve Marka Kimliğini Yeniledi Kavram Eğitim Kurumları’nın Dijital Medya Ajansı Destex Digital Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.