İlham Veren Mobil Web Sitesi Örnekleri

Projeler, Web siteleri 03 Tem 2014
İlham Veren Mobil Web Sitesi Örnekleri

İlham veren mobil web sitesi örneklerini inceleyerek, web sitenizin mobil cihazlarda başarılı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayabilirsiniz.

Responsive olmayan ya da aradığınızı bulamadığınız, belki de sadece çok yavaş yüklenen bir mobil web sitesi ziyaretçi sayınızı düşürecektir. Google’a göre, bir mobil web sitesindeki ilk deneyiminden memnun kalmayan kullanıcılar aradığı bilgiye ulaşmak için başka bir siteye gidiyor. Eğer siz insanların tercih ettiği siteye sahip olmak istiyorsanız bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir.

Birkaç püf noktası ile mobil web siteniz kullanıcı deneyimi konusunda çok başarılı hale gelebilir. Tasarım yaparken yeni fikirler edinebilmeniz ve gözden kaçırdığınız konulara dikkat edebilmeniz için aşağıdaki mobil web sitesi örnekleri size ilham verecek.


1. HeyKennet

HeyKennet web tasarım ve web entegrasyonu uzmanlığı hizmetleri sunan bir pazarlama hizmetleri şirketi. Bu şirketin mobil web sitesini diğerlerinden ayıran özellik, farklı ziyaretçilerin farklı beklentileri olacağının farkında olmaları.

Örneğin; şirket hakkında hiçbir fikri olmayan biri tesadüfen siteye ulaşmışsa temel bilgilere ulaşmak için kolayca “Son Yapılan İşleri Gör” seçeneğini tıklıyor ya da sayfayı aşağıya kaydırarak “Çözümler ve Hizmetler” bölümüne gidiyor. Bu sitede şirketi tanıyanlar için de farklı hizmetler bulmak mümkün. Bu şekilde site hem mobil hem de masaüstü kullanıcılarının çok az tıklama ile ihtiyacı olan bilgiyi almasına yardımcı oluyor.

mobil web sitesi örnekleri heykenneth


2. Orbital Alliance

Orbital Alliance web pazarlama, geliştirme ve tasarım alanlarını bir araya getiren bir dijital reklam ajansı. Çok şık tasarlanmış olan web sitelerinin arka planında ziyaretçilerin ilgisini çeken bir video yer alıyor. Bir yandan da ajans hakkında fikir veren sloganlar ekrana geliyor.

Orbital Alliance görsel içeriğini mobil web sitesine de uygun olacak şekilde değiştirmiş, aksi halde arka plandaki videonun yüklenmesi çok uzun sürebilirdi. Yapılan araştırmalara göre, 10 kişiden 4’ü web sayfasının yüklenmesi üç saniyeden uzun sürdüğü zaman sayfayı kapatıyor.

Mobil sitedeki değişikliğe rağmen web sitesinde yer alan bazı ögeler burada da varlığını sürdürüyor. Böylece web sitesi ve mobil web sitesinin biribiriyle uyumlu olması sağlanıyor.

mobil web sitesi örnekleri orbital alliance


3. Lean Labs

Lean Labs responsive web tasarım, inbound pazarlama ve web geliştirme konularında uzmanlaşmış bir şirket. Mükemmel navigasyonu şirketin web sitesini diğerlerinden ayırıyor. Birçok mobil sitede navigasyonu kullanmak oldukça zordur. Site responsive olsa bile upuzun bir sayfayla karşılaşabiliriz.

Lean Labs meseleye farklı bir açıdan yaklaşıyor ve ekrana sabitlenmiş menü butonu ile çok kullanışlı bir navigasyon sunuyor. Böylece ziyaretçiler aradıkları bilgilere çok hızlı ulaşabiliyor.

mobil websiteleri lean labs


4. iOffice

iOffice, tesis yönetiminde karşılaşılan günlük problemleri ve bilgi barikatlarını ortadan kaldırmak için çalışan bir şirket ve web sitesi bir çok açıdan ilham veriyor.

Anasayfanın üst bölümündeki görsel gerçekten dikkat çekici. Siteye girdiğiniz anda şirket hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Sayfada aşağı indikçe mobil araçlarda kolaylıkla tıklanacak ebatlarda tasarlanmış eyleme çağrı (call to action) butonlarını görüyoruz.

ilham veren mobil web siteleri ioffice


5. Outdure

Outdure konut kaplama uygulamaları ve ticari kaplama çevreleri tasarlayan, geliştiren ve üreten bir girişim. Sadece görsellere bakarak bile şirketin sitesinin güzel olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında responsive bir site olduğu için de bu listede olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bir web sitesi responsive ise her türlü ekran boyutuna uyum sağlıyor demektir. Mobil sitelerde ideal olarak imaj boyutları ve menü değiştirilmelidir. Google’a göre 10 kişiden 9’u farklı cihazlardan internete giriyor. Yani bu da demek oluyor ki web sitenizi mobil cihazda gezinmeye başlayıp gezintilerine masaüstü bilgisayarda devam ediyor olabilirler. Web siteniz ve mobil siteniz birbiriyle uyumlu olması için ise responsive tasarım tercih etmelisiniz.

ilham veren mobil site outdure


Sonuç

Mobil web sitenizin kullanıcı deneyimi konusunda başarılı olması için hedef kitlenize uygun ve aynı zamanda responsive olmasına dikkat edin. Responsive tasarlanmış sitenizin navigasyonuna da gereken önemi verin. Mobil web sitenizi optimize ederken size ilham verecek mobil web sitesi örnekleri incelemeyi ihmal etmeyin.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Profilo’dan Annelere Ninni Makinesi IKEA Instagram’da Web Sitesi Oluşturdu →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.